Atuty rowerów 29erów
- Blog w BikeSalon.pl
- Sprzęt
- Atuty rowerów 29erów
Kupno roweru nie jest łatwym wyzwaniem. Przed jego wyborem spotkamy się z masą pytań, których rozwikłanie przyczyni się do wyboru najlepszego sprzętu.
Kiedy jeszcze kilkanaście lat temu szczyt popularności osiągały rowery górskie MTB, nikt nie przypuszczał, w którą stronę podążą producenci budujący swoje jednoślady. Dziś kupując, rower istotny jest nie tylko jego osprzęt, ale też wielkość. Wzrastającą popularnością cieszą się rowery o rozmiarze kół sięgającym 29 cali. Jakie są ich atuty, czym różnią się od swego starszego rodzeństwa? I w końcu, czy większy rower jest lepszy? O tym pokrótce przeczytasz w poniższej publikacji.
Spis treści
Koła 26 calowe
Zanim jednak skupimy się na 29 calowych gigantach, krótko o ich starszym rodzeństwie. Wszędobylskie rowery 26 calowe również posiadają wiele zalet, stąd też ich popularność. Nie mniej jednak ich specyfikacja różni się od swoich młodszych braci. Przez swój rozmiar oraz powszechną dostępność możemy być również pewni, że przez długi okres nie będzie problemu z dostępem do części i akcesoriów do rowerów 26 calowych. Za tymi jednośladami przemawiają ich wielkość (są idealne dla niższych niższych osób), przez co też masa roweru jest mniejsza, dynamika (łatwiej rozpędzić mniejszy jednoślad), mniejszy rower jest też bardziej zwrotny (łatwiej wykonać nim różnorakie manewry chociażby w terenie). Wybór odpowiedniego rozmiaru zarówno kół, jak i całego roweru jest bardzo ważny. Istotne jest, aby nasz jednoślad był wygodny, gdyż wpływa to na wygodę podróżowania. To jakie koła wybierzemy, to już kwestia rozeznania tego w jakich warunkach będziemy go używać.
Koła 27,5 calowe
Podczas, gdy trwała walka pomiędzy 26 a 29 calowymi kołami, na rynku MTB pojawiły się rowery o pośrednim rozmiarze 27,5 cala. Średnica ich obręczy wynosi 584mm. Dla porównania obręcze 26 calowe mają średnicę 559mm, a 29 calowe 622mm (o rozmiarze kół 29erów przeczytasz w dalszej części artykułu). Pośredni rozmiar kół miał ułatwić wybór pomiędzy 26 a 29erami.
W swojej budowie łączy zalety swojego 29 calowego brata wraz z pozytywnymi cechami mniejszych rowerów. Może on być idealnym rozwiązaniem dla rowerzystów, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z dużymi jednośladami MTB, jednak za przyczyną warunków fizycznych nie czują się pewnie podczas używania dużych 29erów.
Koła 29 calowe
Podstawową rzeczą, którą musimy wiedzieć o rowerach wyposażonych w koła 29 calowe jest to, że ich wielkość mierzona jest wraz z oponą. W rzeczywistości średnica obręczy jaką wykorzystano w tych rowerach wynosi 28 cali, co daje wynik około 622mm. To dzięki wykorzystaniu odpowiednio grubych opon uzyskano wewnętrzną średnicę koła, w przybliżeniu równą 29 calom. Z tego powodu rowery o większych kołach wydają się być co najmniej przereklamowane, bo cóż to za wielkie koła, jeśli rozmiar obręczy jest taki sam jak w rowerach trekkingowych? Jest to dość błędnie panująca opinia. Producenci stawiając na większy rozmiar kół doprowadzili do połączenia najmocniejszych stron rowerów górskich oraz crossowych. W wyniku ich działań otrzymaliśmy rower, który sprawdzi się zarówno w lesie, jak i podczas długiej wyprawy.
Zalety 29erów
Obserwując rosnącą popularność górali o większych kołach, można śmiało zaryzykować stwierdzeniem, że wcześniej czy później będą one na porządku dziennym. Jednoślad, który został wyposażony w 29 calowe koła to przede wszystkim większy kontakt roweru z podłożem. Dzięki czemu łatwiej jest utrzymać równowagę oraz stabilną pozycję podczas jazdy. Większy rozmiar wpływa też na komfort jazdy, gdyż z łatwością pokonuje nierówności spotykane w trasie. W połączeniu z odpowiednim amortyzatorem 29ery lepiej amortyzują drgania powstające w wyniku jazdy.
Dzięki zastosowaniu większych kół z dużą łatwością przychodzi utrzymanie stałej prędkości podczas podróżowania. W prawdzie rozpędzanie roweru wymaga więcej siły jednak z jakiegoś powodu rower wyposażono w przełożenia, dzięki czemu dostosujemy je do własnych potrzeb. Pisząc o prędkości, trzeba zauważyć, że w rowerach 29 calowych otrzymamy większą prędkość maksymalną, przy jednoczesnym dość dobrym poczuciu bezpieczeństwa. Mówiąc prościej, jadąc z dużą prędkością góralem 29 calowym będziemy czuć się pewniej niż poruszając się w tych samych warunkach jego 26 calowym bratem. Ostatnim atutem tych rowerów, o którym należy wspomnieć jest fakt, że dzięki zastosowaniu większych kół wyposażonych w odpowiednio dobrane opony pokonywanie przeszkód, czy jazda w piaszczystym terenie przychodzi łatwiej niż rowerom 26 calowym.
Wady 29erów
Chcąc jak najlepiej przedstawić atuty dużych, 29 calowych górali trzeba też zwrócić uwagę na ich wady. Niestety, jak każdy typ roweru, tak i ten posiada swoje mniej lub bardziej zauważalne słabości. Do jednych z najistotniejszych wad tych jednośladów należy ich wielkość (chociaż dla wysokiego rowerzysty będzie to atut), duży rower równa się mniejszej zwrotności, co dla wielu użytkowników jest dość dużym minusem. W parze z wielkością jednośladu idzie też jego waga, która rzecz jasna stała się większa. Okazuje się, że może być ona minusem szczególnie dla tego grona rowerzystów, którzy zwracają uwagę na każdy detal roweru, a masa podzespołów nie pozostaje bez znaczenia. Ostatnim minusem 29erów jest ich mniejsza zwrotność, z którą spotyka się rowerzysta szczególnie na początku swojej przygody z 29 calowymi góralami. Wraz z czasem, wrażenie to zanika, bądź przyzwyczajamy się do niego, a zwrotność roweru jest mniej odczuwalna.
Czy warto kupić rower 29 calowy?
Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć odwołując się do zdrowego rozsądku rowerzysty, któremu zaleca się wcześniejszą przejażdżkę rowerem. Zresztą odpowiednie przymierzenie roweru jest istotne nie tylko w sytuacji kupna 29erów. Dobrze dobrany rozmiar jednośladu jest gwarancją wygodnej jazdy. Jeśli zatem miałeś możliwość przejażdżki takim rowerem, nie sprawiała ona dyskomfortu, to czemu nie kupić takiego jednośladu?
Geometria ram, które wykorzystano do produkcji rowerów 29 calowych sprzyja wyprostowanej pozycji, dzięki czemu jazda będzie bardzo wygodna. Taki rower z pewnością przypadnie do gustu wysokim użytkownikom, którym jazda będzie sprawiać nie małą frajdę. Jeśli mamy tylko taką możliwość, myślę że warto pomyśleć nad zakupem 29era.
Rosnąca popularność 29 calowych górali
Nie ma najmniejszej wątpliwości, że rynek rowerowy podąża w kierunku 29erów. Świadczy o tym ich rosnąca popularność oraz fakt, że jednoślady te pojawiają się w ofercie większości producentów. Odpowiedź na pytanie, który z rowerowych braci jest lepszy 26 czy 29 calowy bicykl jest kwestią wygody użytkownika. Nie każdemu też przypadnie do gustu jazda większym jednośladem. Stwierdzenie, że nowoczesne rowery wyposażone w 29 calowe koła są mniej dostępne trzeba odłożyć na bok. Wraz ze wzrostem ich popularności dostęp do nich, a także do akcesoriów czy podzespołów zwiększa się. Dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość to warto zainteresować się tymi jednośladami. Ciekawą ofertę znajdziemy na stronach sklepu BikeSalon.pl gdzie zawsze możemy liczyć na pomoc wykwalifikowanych specjalistów.
Przeczytaj także
-
Dowiedz się więcej o napędach elektrycznych do montażu na klasycznych jednośladach
-
Sklep rowerowy to nie tylko jednoślady
Sklep rowerowy, w którym znajdziesz najlepsze produkty i profesjonalną poradę