

Czym różnią się rowery elektryczne od tradycyjnych?
- Blog w BikeSalon.pl
- Sprzęt
- Czym różnią się rowery elektryczne od tradycyjnych?
Odpowiedź na zawarte w temacie artykułu pytanie może być zarówno prosta, jak i bardziej skomplikowana.
Z rowerem elektrycznym dostajemy nie tylko rzeczy tak oczywiste, jak dodatkowa moc podczas podjazdów, czy widoczny gołym okiem silnik elektryczny i bateria, istnieje wiele rzeczy, którymi różnią się te dwa rodzaje jednośladów. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć Wam te cechy i sprawić, że rowery elektryczne nie będą miały już żadnych tajemnic.
Spis treści
Czym jest e-bike?
E-bike (electric bike) to inaczej rower elektryczny. Jest to nic innego, jak doskonale znany nam rower, wyposażony jednak w napęd składający się z silnika montowanego centralnie lub w którejś z piast, akumulator oraz system sterowania. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Europie, rower elektryczny może poruszać się z prędkością maksymalną 25 km/h, może zostać ona przekroczona po opuszczeniu drogi publicznej. Napęd w takich jednośladach uruchamia się automatycznie, wraz z rozpoczęciem pedałowania, a następnie wspiera użytkownika do powyższych prędkości, stopniowo zmniejszając i wyłączając wsparcie po ich osiągnięciu. Rowery elektryczne posiadają wiele możliwości ustawień, można samemu wybrać, jak dużo mocy płynącej z napędu nam potrzeba.
Podstawowe różnice między rowerami klasycznymi, a elektrycznymi
W pierwszej kolejności widzimy części napędu – silnik, akumulator oraz wyświetlacz. Producenci starają się, by design elektrycznych jednośladów był jak najbardziej czysty i spójny, powstają już baterie montowane całkowicie w ramie, a motor umieszczony w suporcie korby może być niewidoczny na pierwszy rzut oka. Jednak wciąż wystarczy się przyjrzeć, by wiedzieć, że dany rower posiada napęd. W topowych modelach możemy dodatkowo znaleźć specjalnie dopasowane hamulce, które odcinają silnik podczas spowalniania jazdy.
Dodatkowe elementy niosą za sobą kolejną różnicę – wyższą wagę. Ta w elektrycznych jednośladach sięga około 23-25 kilogramów. Można ją porównać do starych, stalowych rowerów miejskich, oczywiste jest więc, że ciężko byłoby taki dwukołowiec wnieść na wyższe piętro. Podczas samej jazdy ta różnica nie jest jednak wyczuwalna, dlatego jeżeli możemy przechowywać rower w piwnicy, czy garażu, nie powinniśmy zaprzątać sobie tym głowy.
Następną różnicą jest cena, jaką należy zapłacić za rower klasyczny, a elektryczny. Dla chętnego do rozpoczęcia swojej przygody z napędzanym jednośladem rozpiętość kwotowa może wydawać się ogromna, warto jednak poczytać o korzyściach płynących z jazdy rowerem elektrycznym, by rozwiać swoje wątpliwości w opłacalność takiej inwestycji.
Co wyróżnia e-bike od innych środków lokomocji?
Roweru elektrycznego nie trzeba rejestrować, tak jak motorowerów, skuterów, czy samochodów. Zwalnia to użytkownika z wielu niepotrzebnych opłat. Ponieważ e-bike to wciąż rower, tylko wyposażony w dodatkową moc, możemy swobodnie poruszać się po drogach rowerowych, omijamy korki w centrum, czy tłoczność komunikacji miejskiej. Dodatkowo, elektryczne jednoślady są ciche. Jednostka pracuje praktycznie niesłyszalnie, możemy więc w spokoju wybrać się w podróż i zatopić we własnych myślach, czy obserwować otaczającą nas naturę. Nie wydzielamy spalin, więc nie wyrządzamy krzywdy środowisku, możemy skrócić sobie codzienną drogę do pracy przez las, czy park, nie przeszkadzając zupełnie nikomu.
Podsumowanie
Elektryczne jednoślady niosą za sobą cały ogrom zalet, wizualnie niewiele różniąc się od dobrze nam znanych, klasycznych rowerów. Jeżeli temat tych wspaniałych maszyn Cię zainteresował i chcesz wiedzieć więcej – odwiedź grupę poświęconą rowerom elektrycznym na naszym blogu – serdecznie zapraszamy!
Przeczytaj także
-
Z tego artykułu dowiesz się więcej o sposobie działania rowerów elektrycznych!
-
Dlaczego warto przerobić rower na elektryczny?
Z tego artykułu dowiesz się, jakie korzyści płyną z przerobienia swojego jednośladu na elektryczny.