Haibike
Historia 28.02.2018 zaktualizowano 05.09.2019

Haibike

Liczba wyświetleń: 1368

Haibike to marka z pewnością znacznie mniej popularna, niż Trek czy KTM, jednak równie godna zaufania, tworząca wyspecjalizowane jednoślady wyposażone w wysokiej jakości komponenty. Wspomniana firma jest na rynku znacznie krócej, dodatkowo produkuje tylko sportowe rowery, nie ma w swojej ofercie żadnych modeli miejskich, czy dziecięcych, co sprawia, że z pewnością mniej użytkowników ścieżek rowerowych spotkało się z tą nazwą. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej historii marki Haibike, oraz temu, co wyróżnia ją pośród innych producentów.

Bikesalon - Haibike - haibike historia

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1995 roku przez Susanne i Felixa Puello. Susanne jest prawnuczką Engelberta Wienera, założyciela Winora Group, w której obecnie obejmuje stanowisko dyrektora zarządzającego. Pierwsze sportowe rowery były sygnowane logo Winora, szybko jednak ta kategoria została odłamem grupy i otrzymała własną nazwę Haibike. Następne lata stały dla całej Winora Group pod kątem nieustannego rozwoju – oferta była nieustannie poszerzana, a jednoślady były dopracowywane i wyposażane w najnowsze rozwiązania technologiczne.

Bikesalon - Haibike - haibike historia-2

Lata ciężkiej pracy i wprowadzania innowacji zaowocowały pierwszym, bardzo dużym sukcesem w roku 2010. Wtedy to, na targach Eurobike, Haibike zdecydował się zaprezentować pierwszy elektryczny rower górski, model eQ XDURO. Jednoślad spotkał się z niezwykle pozytywną reakcją, gdyż dotychczas żaden inny producent nie był w stanie przedstawić dwukołowca z napędem elektrycznym, który naprawdę nadawałby się na ciężkie, górskie tereny. Cechy oraz rozwiązania zastosowane w modelu eQ XDURO po premierze były niejednokrotnie kopiowane przez innych producentów, co wskazuje na pomysłowość tej konstukcji. Haibike w tym czasie oferował asortyment składający się z modelu w pełni amortyzowanego, hardtaila, trekkingowego oraz crossowego, wszystkie z napędem elektrycznym, zdobyły tak wielkie zainteresowanie, że rozeszły się błyskawicznie. Ten moment zaważył na dalszym rozwoju firmy, pokazując na czym należy się skupić.

Bikesalon - Haibike - haibike historia-3

Rok 2010 przyniósł marce nie tylko nagrodę za ciężką pracę, ale także nową technologię produkcji ram. Było to odlewanie grawitacyjne, pierwotnie używane w motocyklach. Stosowanie takiej metody pozwoliło na produkcję bardziej złożonych elementów, które gwarantowały stabilność i precyzję przy niskiej wadze. Technologia odlewania grawitacyjnego znajduje zastosowanie głównie w budowie zawieszenia silnika, które jest głównym elementem ramy, łączącym w sobie wiele różnych funkcji. Metoda wkrótce zdobyła znacznie większą popularność i zaczęła być stosowana również przez konkurencję.

Haibike dalej rozwijał swoje jednoślady, co w roku 2011 zaowocowało zdobyciem pierwszej nagrody iF Design-Award za model XDURO RX. Marka poszerzyła swój asortyment do 11 dwukołowców, tworząc je w różnych wariantach. W ofercie pojawił się również rower odpowiadający na dwa w tym czasie najbardziej popularne trendy – model eQ XDURO 29 z napędem elektrycznym, postawiony na dużych, 29-calowych kołach. Haibike zdecydował, by na targach Eurobike 2011 zaprezentować studyjny model rozwijający prędkość do 45 km/h – XDURO Race. Ten zachęcił twórców wynikami przeprowadzonych testów oraz bardzo pozytywnym odbiorem przez specjalistyczne kręgi, przez co padła decyzja o rozpoczęciu seryjnej produkcji wyścigowych rowerów elektrycznych. Zrodziła się z tego nowa kategoria, nazwana później Fast Road.

Bikesalon - Haibike - haibike historia-4

W 2012 roku Haibike wykazał niezawodność swoich produktów i zdobył wiele odznaczeń. Stało się tak między innymi dzięki wybitnej niemieckiej kolarce górskiej, Sabine Spitz. Grupa Haibike ProTeam, do której należała wspomniana rowerzystka, przez długi czas mieściła się w gronie trzech najlepszych zespołów według Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Już w tym samym roku, mimo upadku na stromym odcinku trasy, Sabine Spitz jadąc na jednośladzie Haibike uzyskała srebrny medal na olimpiadzie w Londynie.

Bikesalon - Haibike - haibike historia-5

W tym czasie odbyła się również wyprawa, podczas której Maximilian Semsch zdecydował się okrążyć kontynent australijski na swoim rowerze trekkingowym XDURO. Pierwsza i zarazem najdłuższa podróż dokonana na nowoczesnym rowerze elektrycznym mierzyła 16047 km, a wykorzystany jednoślad pomimo ekstremalnych warunków oraz stałego wożenia 30 kg bagażu wyszedł z wyprawy z zaledwie dwiema pękniętymi szprychami. W roku 2012 producent dokonał kolejnych pozytywnych zmian w swoim asortymencie, który rozrósł się już do 17 modeli. Wprowadzony został pierwszy elektryczny jednoślad all mountain o skoku 150 mm, a także szybki rower z napędem elektrycznym, XDURO Trekking S osiągający prędkość 45 km/h.

Bikesalon - Haibike - haibike historia-6

Marka Haibike pojawiła się na targach Eurobike w 2013 roku z całkowicie przeprojektowanym asortymentem, liczącym już 37 modeli skupiających się na dziale ePerformance. XDURO zostały wyniesione na zupełnie nowy poziom dzięki aluminiowej platformie i nowoczesnemu napędowi. Haibike przedstawił swoje rowery z najważniejszymi elementami designu cechującymi obecnie produkty firmy – płytą SkidPlate, ukośnym kanałem amortyzatora, oraz podwójnie złamaną rurą górną. Wspomniana wyżej płyta SkidPlate to element mały, lecz niesamowicie ważny, chroniący silnik przed zadrapaniami i uderzeniami. Najnowsze geometrie rowerów polegały na mocowaniu motoru pod ramą, nie jak dotychczas wewnątrz jej, przez co silnik był bardziej narażony i potrzebował osłony. Z czasem, płyta SkidPlate zaczęła być stosowana przez większą rzeszę producentów i stała się charakterystycznym elementem cechującym rowery elektryczne.

Bikesalon - Haibike - haibike historia-7

Kolejny wprowadzony do oferty Haibike model – XDURO Nduro – był propozycją, która zmieniła rynek, dzięki zastosowaniu skoku 180 mm.

Bikesalon - Haibike - haibike historia-8

W czasie ewolucji rowerów górskich, marka nie zaniedbała innych dziedzin swojego asortymentu i przedstawiła szybkie modele szosowe, które przeniosły wszystkie zalety z grupy XDURO na ulice. W 2013 roku zaprezentowane zostały modele: XDURO Race – będący pierwszy elektrycznym rowerem wyścigowym – a także Superrace – flatbar dla miłośników prędkości.

Bikesalon - Haibike - haibike historia-9

Kolejne innowacje i doskonałe modele ujrzały światło dzienne już w roku 2014 – Haibike nie osiadł na laurach i stale rozwijał stosowane technologie oraz maksymalnie wykorzystywał swoje możliwości. Wprowadzona została nowa linia, bliźniacza do dotychczasowego XDURO – SDURO. Nowa seria cechowała się unikalnym, montowanym w tym czasie jedynie w pojazdach Haibike, napędem Yamaha, zapewniającym niezawodność, doskonałe właściwości jezdne oraz rozsądną cenę. Zaprezentowany model z nowej linii, SDURO HardNine SL stał się takim hitem, że mianowano go najważniejszym rowerem elektrycznym na niemieckim rynku. Sukces serii SDURO sprawił, że Yamaha dołączyła do Boscha w czołówce producentów napędów do elektrycznych jednośladów.

Bikesalon - Haibike - haibike historia-10

Haibike nie stronił od nowoczesnych rozwiązań, co wkrótce zaowocowało dwoma modelami SDURO z pierwszym na świecie elektronicznym sterowaniem tylnym zawieszeniem zamontowanym w rowerze elektrycznym. Drzwi do świata elektronicznych systemów wspomagania zostały otwarte z wielkim hukiem.

Bikesalon - Haibike - haibike historia-11

Podczas targów Eurobike w 2014 roku Haibike pokazywał kolejne innowacje. Niespotykanym dotąd rozwiązaniem był między innymi model górski, oparty na karbonowej ramie, wyposażony w pełne zawieszenie oraz centralnie montowany silnik. Determinacja marki w tworzeniu doskonale wyglądających, funkcjonalnych i wspaniałych rowerów zaowocowała wyjątkowym odznaczeniem – podczas jednej edycji międzynarodowej nagrody iF Design Award Haibike otrzymał aż pięć nagród, w czym trzy za modele ePerformance. Również w roku 2014 model XDURO FS zdobył tytuł „eBike Of The Year”, wręczony przez samego Gary’ego Fishera, twórcę pierwszego roweru górskiego.

Bikesalon - Haibike - haibike historia-12

W tym roku wprowadzony również został nowy, znany do tej pory, design rowerów elektrycznych. Silniki zostały zmniejszone o 38%, a całość zintegrowana tak, by praktycznie nie różnić się od klasycznych jednośladów, tworzyć spójną, czystą całość i niewiele odstawać od ramy.

2015 rok przyniósł niezwykle owocną współpracę z Guido Tschugg, jednym z najbardziej znanych niemieckich kolarzy górskich. Jego przesiadka na elektryczny rower górski pozwoliła na całkowitą zmianę sposobu patrzenia na dział ePerformance.

Bikesalon - Haibike - haibike historia-13

Haibike postanowił podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej, kontynuując linię jednośladów o długim skoku. Przedstawiony został najnowszy model, XDURO Dwnhll PRO, będący przykładem potężnego roweru zjazdowego, z mocnym napędem, który pozwalał na dokonywanie rzeczy dotąd niemożliwych. Jednoślad odniósł natychmiastowy sukces, otwierając przed użytkownikami nieznane dotąd możliwości zastosowań.

Bikesalon - Haibike - haibike historia-14

W 2016 ustanowiony podczas wyprawy „Around-Oz” rekord dystansu został pobity przez australijskie małżeństwo, Gary i Rachel Corbett. Para ta zdecydowała się postawić rodzinę przed faktem dokonanym, sprzedać dom, rzucić pracę i wyruszyć w podróż do Europy. Dzięki rosnącemu zamiłowaniu do rowerów elektrycznych para kontynuowała podróż przebywając wiele kilometrów. Przypadkowe spotkanie sprawiło, że firma Haibike dołączyła małżeństwo do grona herosów marki – Haibike Heroes – ponieważ w pełni zasłużyli na ten tytuł. W tym czasie do kolarzy Haibike dołącza Andi Wittmann, jeden z najlepszych na świecie zawodników dirtowych, który uległ poważnemu wypadkowi. Wyśmiewany dotychczas przez niego rower elektryczny otworzył przed nim nowy świat i pozwolił wrócić na trasę.

Bikesalon - Haibike - haibike historia-15

Wprowadzona w 2016 roku technologia eConnect pozwoliła na połączenie elektrycznego roweru górskiego z siecią. Dzięki niej jednoślady zostały wyposażone w wiele funkcji bazujących na sygnale GPS, między innymi określenie lokalizacji roweru, zabezpieczenie przed kradzieżą, czy zapisywanie danych przebytych tras. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawiło, że Haibike stał się prekursorem w dziedzinie inteligentnych rowerów ePerformance.

Bikesalon - Haibike - haibike historia-16

Kolejną innowacją, wprowadzoną pod kątem ujednolicenia designu była integracja wyświetlacza z mostkiem. Producent zdecydował się na samodzielne zaprojektowanie własnego typu wspornika kierownicy wyposażonego w dopasowany pod względem kształtu wyświetlacz. Sprawia to, że ekran jest doskonale dopasowany wizualnie do reszty konstrukcji, a dodatkowo lepiej zabezpieczony przed uszkodzeniami.

W momencie, w którym design rowerów elektrycznych był już niesamowicie czysty, spójny i wyjątkowo ładny, Haibike zdecydował się postawić kropkę nad i. Wprowadzony został Modular Rail System (MRS) umożliwiający szybki i łatwy montaż różnego rodzaju akcesoriów do ramy. Zintegrowana w górnej części podpory szyna daje możliwość mocowania torby, czy bidonu w dowolnej pozycji. Kolejną innowacją były akumulatory InTube (IBC) - jeszcze lepiej zintegrowane z ramą, estetyczne i funkcjonalne.

Bikesalon - Haibike - haibike historia-17

W 2018 roku do grona kolarzy Haibike dołączył Sam Pilgrim, brytyjski profesjonalista freeride. Specjalnie dla niego został stworzony model Jump Bike, który wraz z rowerzystą stanie na starcie kilku zawodów FMB World Tour. Na jego platformach społecznościowych z pewnością przekonamy się, jak wiele można dokonać z rowerem Haibike.

Historia marki pokazuje nam, jak wiele dla niej znaczą najnowsze rozwiązania i technologie. Haibike bez wątpienia wprowadził wiele innowacji i możemy być pewni, że z czasem pokaże nam kolejne, warte uwagi propozycje. Jeśli uwielbiasz sportową jazdę – niezależnie, czy planujesz wybrać się w podróż dookoła świata, czy skakać po pobliskich górach – maszyna tego producenta to doskonały wybór!

Autorem tekstu jest Klaudyna Kraśkiewicz

Ocena

0.0 (głosów: 0)

Podziel się

˄

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nagłówek

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij