Jaki rower elektryczny wybrać?
Sprzęt 23.02.2018 zaktualizowano 29.12.2020

Jaki rower elektryczny wybrać?

Autor Klaudyna Kraśkiewicz
Czas czytania: 6 minut
Liczba wyświetleń: 4170

Rowery elektryczne to stosunkowa nowość na naszym rynku, rozwijająca się jednak bardzo prężnie i przekonująca do siebie coraz większą rzeszę miłośników dwóch kółek.

Jednoślady z tej kategorii pozwalają na komfortowe przemieszczanie się młodszym i starszym, w pełni sprawnym, a także po urazach – dzięki temu właśnie są uznawane za doskonałą alternatywę dla komunikacji miejskiej, czy samochodu. Zgodnie z przepisami, dwukołowce z napędem elektrycznym na drogach publicznych mogą rozwijać prędkość do 25 km/h, co pozwala użytkownikom na jazdę bez konieczności wyrabiania dodatkowych uprawnień, czucie się pewnie i komfortowo na każdej trasie. Większość rowerów z tego powodu jest produkowana z silnikami o mocy 250W, istnieją jednak modele wyposażone w silniejsze napędy, z możliwością zachowania przepisowej prędkości na drogach publicznych i rozwinięcia wyższej poza nimi.

Główną wadą elektrycznych jednośladów jest ich masa. Takie rowery są zazwyczaj dwukrotnie cięższe od swoich klasycznych odpowiedników, problemem jest więc przeniesienie ich na przykład po schodach. Niektórych może również odstraszać cena – dobrej jakości modele, z wytrzymałymi i bezawaryjnymi komponentami kosztują zazwyczaj w okolicach 5-10 tysięcy złotych. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że taki środek transportu może nam zastąpić znacznie droższy w eksploatacji samochód, a odpowiedni wybór dwukołowca i dobór odzieży pozwoli nam na przemieszczanie się w ten sposób przez cały rok. Rower elektryczny to świetna alternatywa zarówno dla auta, jak i komunikacji miejskiej, dzięki niemu w głębszej perspektywie zaoszczędzimy sporo pieniędzy, a przede wszystkim będziemy zdrowsi, a nasze przejazdy nie będą okraszone typowymi dla innych środków transportu niedogodnościami.

Decydując się na zakup jednośladu – zarówno elektrycznego, jak i klasycznego – musimy zacząć od głębszego przemyślenia, jakie trasy nas interesują. Każdy rower posiada geometrię oraz inne udogodnienia dopasowane właśnie względem terenu, po jakim będą się poruszały, dlatego właśnie jest to tak ważne. Mieszkając w zabudowanym mieście, pełnym dostosowanych ścieżek oraz z bardzo dobrą trasą do każdego miejsca, do jakiego chcemy się dostać, wybieramy rower miejski. Dzięki niemu będziemy przemieszczać się komfortowo, w pozycji wyprostowanej, a nasz dwukołowiec będzie wyposażony we wszystkie chroniące nas i naszą odzież dodatki. Jeżeli interesują nas trasy mieszane, wybór pada na modele crossowe i trekkingowe. Pierwsze z nich zazwyczaj są lżejsze, nie posiadają akcesoriów takich, jak bagażnik, czy błotniki. Ten typ rowerów pozwoli użytkownikowi na wygodne dojazdy do pracy, szkoły, czy na zakupy, będzie posiadał jednak sportowe zacięcie odnajdujące swoje zastosowanie na weekendowych wypadach za miasto, do parku, czy podczas dłuższych podróży. Ostatnim z głównych typów są jednoślady górskie. Te sprawdzą się przy stromych podjazdach i zjazdach, pozwolą nam rozwinąć skrzydła i praktycznie bez wysiłku osiągnąć szczyty, które bez napędu były dla nas zbyt dużym wyzwaniem. Rower górski to dobry wybór dla każdego, kto uwielbia nieutwardzone trasy, chce poznawać kolejne miejsca i pragnie adrenaliny.

Wiedząc już, jaki typ dwukołowca nas interesuje, przyglądamy się wszelkim komponentom, jakie zostały umieszczone w najbardziej atrakcyjnych dla nas modelach. Dużą uwagę należy przyłożyć do zastosowanej baterii. Obecnie na rynku prym wiodą ogniwa litowo-jonowe, wykorzystywane w licznych urządzeniach elektrycznych, między innymi w telefonach, czy laptopach. To, co nas najbardziej interesuje, to pojemność dołączonej baterii, ponieważ od niej zależy zasięg, jaki pokonamy na jednym ładowaniu. Im większe ogniwo, tym dalej zajedziemy. Następne, na co należy patrzeć przy wyborze to między innymi zastosowany system obsługi wspomagania – zwłaszcza, jeżeli z jednośladu ma korzystać osoba starsza, warto wybrać coś, co będzie intuicyjne w korzystaniu, a także fakt umieszczenia ciekawych i przydatnych drobiazgów, jak bagażnik, błotniki, czy nóżka.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji rowerów elektrycznych, których cena waha się między 5 a 10 tysięcy – o każdym z jednośladów możesz przeczytać więcej klikając w jego zdjęcie.

Rowery elektryczne miejskie

Bikesalon - Jaki rower elektryczny wybrać? - jaki elektryczny

Bikesalon - Jaki rower elektryczny wybrać? - jaki elektryczny-2

Ecobike City L

Rower z obniżoną ramą, doskonałą do klasycznej, wyprostowanej jazdy, sprawdzającą się zarówno u Pań, jak i Panów po urazach. Ecobike City to model z baterią w bagażniku, oferującą zasięg od 50 do 160 kilometrów zależnie od pojemności. Silnik o mocy 350W pozwala na jazdę z prędkością sięgającą 34 km/h, jednoślad został bogato wyposażony w akcesoria – posiada między innymi błotniki, dzwonek, oświetlenie, czy osłonę łańcucha. Zastosowany system obsługi napędu jest prosty i czytelny, pozwala na wybór jednej z sześciu mocy wspomagania. Amortyzowany widelec zwiększy komfort na wyboistych terenach, a hamulce typu v-brake marki Pomax pozwolą na pewne zatrzymywanie się.

Bikesalon - Jaki rower elektryczny wybrać? - jaki elektryczny-3

Diamant Ubari+

Ubari+ to model z oferty znanego producenta Diamant. Ten jednoślad posiada centralnie montowany silnik oraz baterię na ramie, napęd elektryczny to zasługa marki Bosch. Widelec w przedstawionym modelu jest sztywny, jednak amortyzowana sztyca doskonale tłumi nierówności terenu. Koła w rozmiarze 28” pozwolą szybko i sprawnie przemieścić się z miejsca na miejsce, a wysokiej jakości komponenty zapewniają wieloletnią wytrzymałość i niezawodność. Zastosowane oświetlenie firmy AXA zapewnia widoczność po zmroku, zaś takie dodatki, jak błotniki, czy bagażnik, ułatwią każdą wyprawę niezależnie od panującej pogody.

Rowery elektryczne crossowe i trekkingowe

Bikesalon - Jaki rower elektryczny wybrać? - jaki elektryczny-4

Ecobike S-Cross L

Propozycja maki Ecobike sprawdzi się zarówno w mieście, jak i podczas dalszych wypraw. S-Cross to model z obniżoną ramą, dzięki której wsiadanie i zsiadanie nie stanowi żadnego problemu, stworzoną z wytrzymałego aluminium. Bezoporowy silnik zapewni płynną jazdę z prędkością sięgającą 34 km/h poza drogami publicznymi. Tarczowe hamulce to zasługa marki Shimano, dzięki nim zatrzymanie się nie stanowi problemu w żadnym terenie. Rower o wadze prawie 25 kilogramów, ze wzmacnianymi kołami i 6 trybami wspomagania kontrolowanymi przez czytelny wyświetlacz LCD to gwarancja szybkiego i komfortowego przemieszczania się.

Bikesalon - Jaki rower elektryczny wybrać? - jaki elektryczny-5

Haibike SDURO Trekking 4.0

Jednoślad oparty na cenionym i niezawodnym napędzie marki Yamaha. Dwukołowiec z fabryki Haibike posiada centralnie montowany silnik oraz baterię na ramie, jego środek ciężkości jest idealnie wyważony, a przemieszczanie się na nim to czysta przyjemność. Wytrzymała konstrukcja wyposażona jest w komponenty znanych firm, zapewniając przy tym płynną jazdę i niezawodną pracę. Opony Michelin Protec Cross gwarantują przyczepność w każdym terenie, geometria roweru, wraz z amortyzowanym widelcem zapewniają komfort nawet podczas pokonywania najdłuższych dystansów.

Bikesalon - Jaki rower elektryczny wybrać? - jaki elektryczny-6

Bikesalon - Jaki rower elektryczny wybrać? - jaki elektryczny-7

Ecobike Speed

Dostępny w wersji z wysoką, oraz obniżoną ramą. Ecobike Speed to prawdziwy demon prędkości – model ten wyposażony został w silnik o mocy 500W, który poza drogami publicznymi pozwoli użytkownikowi na rozwinięcie prędkości aż 45 km/h. Pojemna bateria pozwoli pokonać długi dystans na jednym ładowaniu, a dzięki możliwości montażu manetki gazu możemy trochę odpuścić i jechać bez pedałowania. Ze względu na osiągane przez model prędkości, Speed wyposażony jest we wzmocnione komponenty, które są bardzo wytrzymałe, a hamulce tarczowe zostały dostosowane specjalnie do tej serii.

Rowery elektryczne górskie

Bikesalon - Jaki rower elektryczny wybrać? - jaki elektryczny-8

Haibike SDURO Hardnine 2.0

Kolejna propozycja marki Haibike również została wyposażona w silnik Yamaha, dodatkowo posiada wysokiej jakości napęd od Sram. Każda część tego roweru została dostosowana tak, by zapewniać jak najwięcej komfortu i doskonałą zabawę w nierównych terenach. Konstrukcja jest wytrzymała oraz lekka, duże koła zostały wyposażone w opony Schwalbe gwarantujące doskonałą przyczepność.

Dwukołowiec posiada widelec Suntour z blokadą i skokiem 100 mm, który doskonale wyrównuje każdy wybój. Linki dopasowane kolorystycznie do dodatków na ramie to drobiazg, jednak dodaje on całości niepowtarzalnego stylu i kreuje doskonały design.

Bikesalon - Jaki rower elektryczny wybrać? - jaki elektryczny-9

Ecobike Speed MTB

Przeznaczony do jazdy górskiej model z serii Speed marki Ecobike. Odpowiednio wzmocniony, zablokowany wstępnie do prędkości 25 km/h, którą poza drogami publicznymi można odblokować i cieszyć się jazdą nawet 45 km/h. Rower posiada bezoporowy silnik o mocy 750W zapewniający płynną i przyjemną jazdę. Napęd Shimano z serii Deore to bezbłędna i błyskawiczna zmiana przełożeń, koła w rozmiarze 27,5” zapewniają zwinność. Ecobike Speed MTB to rower na którym można przemieszczać się szybko i bezpiecznie, wyposażony w intuicyjny system obsługi pokazujący użytkownikowi wiele przydatnych funkcji.

Bikesalon - Jaki rower elektryczny wybrać? - jaki elektryczny-10

Ecobike S5

Komfort, niska cena i wysoka jakość to z pewnością cechy marki Ecobike. S5 występuje w dwóch wersjach kolorystycznych, z możliwością wyboru baterii pozwalającej na pokonanie dystansu od 50 do 160 kilometrów na jednym ładowaniu. Silnik o mocy 350W można odblokować do prędkości 34 km/h, by poruszać się płynnie i szybko bez większego wysiłku. Widelec Suntour doskonale wyrównuje wyboje, a hamulce tarczowe marki Shimano działają bardzo sprawnie. Korzystając z wyświetlacza LCD możemy zdecydować, jak bardzo chcemy być wspomagani przez silnik, by czerpać jak najwięcej radości z wybranej trasy.

Autor
Klaudyna Kraśkiewicz
Klaudyna Kraśkiewicz

Redaktor naczelny blogów SnowShop, BikeSalon i SurfShop. Urodzona z piórem w dłoni, copywriter z krwi i kości - gdy nie pisze na nasze blogi tworzy inne treści. Choć zimą lubi wyskoczyć na stok, to preferuje relaks z dobrą książką, smaczną herbatą i ciepłym kocem. Wiosną i latem chętnie wybiera się na rower pedałować po mieście lub szukać adrenaliny na leśnych ścieżkach. Wiele lat doświadczenia przy pracy nad naszymi stronami sprawiło, że Klaudyna doskonale zna każdy ze sprzedawanych u nas produktów.

Poznaj naszych specjalistów
Ocena
4.6 (głosów: 5)
Podziel się
Przeczytaj także
˄

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nagłówek

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij