Kupno roweru. Jaki budżet przeznaczyć na ten cel?
Sprzęt 29.07.2015 zaktualizowano 29.12.2020

Kupno roweru. Jaki budżet przeznaczyć na ten cel?

Czas czytania: 8 minut
Liczba wyświetleń: 2677

Kiedy decydujemy się na zakup roweru, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań związanych z tym zamiarem.

Ułatwi to późniejszy wybór odpowiedniego sprzętu. Zanim wybierzemy się do sklepu, dobrze przemyślmy to czego tak naprawdę potrzebujemy. Jeśli wiemy do jakich celów rower będzie używany to sam wybór przyjdzie łatwiej. Określony budżet jest istotny, ale też nie najważniejszy. Ile tak naprawdę warto przeznaczyć na zakup wymarzonego roweru? O tym przeczytasz w poniższej publikacji.

Jaki typ roweru wybrać?

Myśląc o zakupie nowego jednośladu kluczowe znaczenie ma jego przeznaczenie. Zanim wybierzemy się na zakupy, warto przemyśleć jakiego sprzętu potrzebujemy, oraz do jakich celów będzie nam służył. Z pewnością będzie to jedno z pierwszych pytań, jakie usłyszymy od sprzedawcy. Co zatem mamy do wyboru? Istnieją różne rodzaje rowerów.

Należą do nich między innymi rowery górskie, crossowe, trekkingowe, miejskie, czy wreszcie szosowe. Są to najpopularniejsze typy jednośladów z jakimi spotkamy się w sklepie rowerowym. Jaki więc wybrać? Otóż tutaj warto wiedzieć, jak często będziemy korzystać z naszego wymarzonego bicykla, oraz w jakim terenie będziemy się poruszać.

Gdy w naszej dotychczasowej przygodzie rowerowej przeważają trasy górzyste, leśne, czy drogi pozamiejskie odpowiednim wyborem będzie rower górski. Jego wzmocniona budowa oraz szerokie opony ułatwiają jazdę w trudnym terenie. Jeśli nasza dotychczasowa aktywność jest bardziej zróżnicowana, a bicykla wykorzystujemy nie tylko podczas leśnych przejażdżek, ale też w ruchu miejskim, dobrym rozwiązaniem będzie zakup roweru crossowego. Sprawdzi się on zarówno w mieście jak i poza nim. Jest to też rower bardzo uniwersalny. Dlatego też cieszy się dość sporym zainteresowaniem. Na długie wyprawy dobrym rozwiązaniem będzie trekking. Jego atutem są większe koła, a także bogatsze wyposażenie oraz możliwość łatwej rozbudowy o sprzęt bagażowy. Jeśli zaś mieszkasz w mieście i tam przede wszystkim będziesz wykorzystywać swoje dwa kółka, to warto rozważyć zakup roweru miejskiego. Jednoślady te zyskują coraz większą popularność, przez swoją budowę zapewniają wygodną jazdę w ruchu miejskim. Ostatnim typem jednośladów, który z pewnością zasługuje na uwagę jest rower szosowy. Ten typ jednośladu zalicza się do sprzętu sportowego. Nie mniej jednak jego popularność stale rośnie. Dzieje się tak zapewne z powodu spadku cen tych jednośladów. Jeśli lubisz szybką jazdę, a długie dystanse pokonywane rowerem nie stanowią dla ciebie żadnej przeszkody, to szosówka będzie idealnym rozwiązaniem, nad którym warto się zastanowić. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani co do rodzaju roweru, wybierzmy jak najbardziej uniwersalny. Takim wydaje się być rower crossowy, idealny na zmienną nawierzchnię spotykaną w trasie.

Nowy, czy używany?

Jest to kolejne pytanie, na które musimy znaleźć odpowiedź. Zwolenników obu opcji nie brakuje. Jeśli tylko mamy taką możliwość, wybierzmy sprzęt nowy. Decydując się na taki zakup będziemy mieć pewność, że nie spotkamy się z przykrymi niespodziankami, a nasz nowy nabytek nie okaże się kradziony. Za nieużywanym rowerem przemawia też gwarancja serwisowa, która może się okazać bardzo istotną w przypadku awarii jednośladu. Nie każdy przecież jest przysłowiową „złotą rączką” i sam potrafi naprawić rower. Kupując sprzęt używany istnieje ryzyko, że będzie on posiadał wady, których nie dostrzeżemy w dniu zakupu. Ujawnią się one w czasie późniejszej eksploatacji, a wtedy wszelkie reklamacje mogą się okazać niemożliwe. Oczywiście nie jest regułą, że ktoś sprzedaje uszkodzony rower, ale bardzo często zdarza się, że taki sprzęt z drugiej ręki wymaga serwisu już po jego zakupie. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, na które jesteśmy skazani. Dla kogo zatem dobrym wyborem będzie sprzęt używany?

Z pewnością jeśli ktoś szuka oszczędności, a serwis roweru nie jest dla niego problemem, może zainwestować w jednoślad z drugiej ręki. Plusem takiego sprzętu poza ceną jest też osprzęt. Często za naprawdę dobre pieniądze możemy kupić używany rower oparty na osprzęcie renomowanych firm. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o wybór jednośladu nowego bądź używanego. Odpowiedź na to pytanie ma kluczowe znaczenie w wyborze odpowiedniego sprzętu.

Ile pieniędzy przeznaczyć na zakup roweru?

Jeśli zdecydujemy, jaki typ roweru będzie nam najbardziej odpowiadał, to nie pozostaje nic innego jak oszacowanie naszego budżetu. Wiadomo, cena ma znaczenie. Jednak nie zawsze jest najważniejsza. Gdy rozpoczynamy przygodę rowerową, nie warto kupować drogiego sprzętu. Wszak lepszy jakościowo jednoślad nie uczyni nas lepszymi rowerzystami. Dlatego też nie ma co przesadzać.

Z czasem, gdy będziemy rozwijać naszą pasję to sami zauważymy, że czas na nowszy, lepszy sprzęt. Kupując tańszy rower zaoszczędzimy, jeśli okaże się, że nasz zapał wygasł, a jednoślad po kilku przejażdżkach wyląduje w garażu bądź piwnicy. Kupno taniego roweru przykładowo w supermarkecie też nie jest idealnym rozwiązaniem, oszczędność taka może się odbić podczas późniejszego serwisowania jednośladu.

Rower do 1000zł

Nasze upragnione dwa kółka możemy kupić już za 200zł będzie to jednak sprzęt z drugiej ręki. Można przypuszczać, że będzie się on kwalifikował do naprawy serwisowej, dlatego tak istotne jest, aby określić swoją dotychczasową aktywność rowerową. Dla jednych jednoślad używany, być może nie w idealnym stanie wystarczy. Dla innych użytkowników będzie to wybór bardziej uciążliwy niż pożyteczny. Tutaj pojawia się dodatkowe rozwiązanie. Jest to możliwość zakupu roweru w supermarkecie. Rozstrzygnięcie to budzi mieszane uczucia. Z jednej strony nabywamy nowy rower, zwykle z gwarancją serwisową, jednak z drugiej strony można śmiało zaryzykować stwierdzeniem, że jest to sprzęt słabej jakości. Chcąc czy nie chcąc, w końcu za ceną musi iść jakość wykorzystywanych podzespołów. Naprawa gwarancyjna bardzo często kończy się wymianą na nowy jednoślad. Kupno tańszego roweru nie zawsze oznacza gorszy sprzęt. Nie zawsze też będziemy borykać się z problemami serwisowymi tuż po zakupie. Jednak, jeśli mamy taką możliwość, to warto kupić jednoślad droższy, który z pewnością okaże się równie trafnym wyborem.

Rower od 1000 do 2500zł

Wybierając rower w tym przedziale cenowym mamy większe pole do popisu. Dostaniemy tutaj przyzwoity sprzęt, który odwdzięczy się nam niezawodnością oraz dobrym wyposażeniem. Trzeba mieć na uwadze, że dzięki rowerom z tej półki cenowej nie staniemy się sportowcami pierwszej klasy, ale do codziennego użytkowania taki jednoślad w zupełności wystarczy. Także decydując się na zakup roweru używanego dostaniemy dość przyzwoity sprzęt w dobrym stanie technicznym. Przykładem bicykla w tej grupie cenowej może być KELLYS CLIFF 10 2015. Jest to uniwersalny cross zbudowany na bazie lekkiej aluminiowej ramy, który sprawdzi się idealnie przemierzając miejskie zakamarki, jak i będąc na długiej rowerowej wyprawie. Atutem tego roweru jest precyzyjny osprzęt firmy Shimano, który zapewni niezawodność w każdych warunkach. W sytuacji, gdy chcemy kupić rower trekkingowy, również nie powinno być problemu z wyborem.

Przykładowo, za niespełna 2000zł możemy nabyć uniwersalny trekking firmy KELLYS, wyposażony w 28'' koła oraz osprzęt Shimano. Jednoślad ten wyposażony został w amortyzowany widelec, a o naszą widoczność na jezdni zadba zestaw oświetlenia bazujący na bezoporowym dynamie umieszczonym w przedniej piaście roweru. Dbałość o szczegóły, na którą stawia producent sprawia, że wspomniane modele jednośladów posiadają dobrą opinię wśród użytkowników. Kupno roweru to nie lada wyzwanie. O ile rowery w cenie do 1000zł mogą być wykonane ze słabszych materiałów, o tyle rower w powyższym przedziale cenowym pozytywnie zaskoczy swojego nabywcę.

Rower od 2500 do 4000zł

Szukając sprzętu w tym segmencie cenowym możemy mieć pewność, że znajdziemy wiele modeli, które znajdą swoje zastosowanie zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i w bardziej zaawansowanych wyprawach. Jednoślady w powyższym przedziale cenowym to niejednokrotnie wyspecjalizowane jednostki, wyposażone w sprzęt najwyższej jakości.

Przykładem może być rower firmy Merida, który wyśmienicie sprawdzi się w trudnym terenie. Wspomniany jednoślad wyposażony został w duże 27,5 calowe koła, które zapewniają bardzo dobrą przyczepność do nawierzchni. Ponadto rower bazuje na lekkiej, ale bardzo wytrzymałej ramie aluminiowej. Nie bez znaczenia pozostaje też zastosowanie amortyzatora o skoku 100mm, a także hamulców hydraulicznych. Przykładów dobrych jednostek w tej cenie nie brakuje. Dlatego też, jeśli tylko mamy taką możliwość oraz chęć rozwijania swej rowerowej pasji, to warto przeznaczyć większą kwotę na zakup sprzętu.

Za ceną z reguły idzie jakość, dlatego możemy być pewni, że wydając większą kwotę na zakup nie zawiedziemy się.

Rowery w cenie wyższej niż 4000zł

Jednoślady w cenie wyższej jak 4000zł zwykle są już sprzętem najwyższej jakości. Także ich nabywca wie czego szuka i w jakich warunkach będzie wykorzystywał swój nowy nabytek. Zazwyczaj są to rowery przystosowane do wzmożonego użytkowania. Znajdziemy tu także jednoślady sportowe, czy to szosowe, czy przeznaczone do ekstremalnej górskiej jazdy. Można odnieść wrażenie, że nie ma sensu, aby osoba zaczynająca swoją rowerową przygodę kupowała tak drogi sprzęt. W przypadku użytkowników bardziej zaawansowanych, mają oni większe możliwości doboru podzespołów oraz akcesoriów wedle swojego zapotrzebowania.

Istotne informacje

Jeśli zamierzamy kupić nowy rower, warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Ważne, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, do jakich celów będziemy wykorzystywać nasz sprzęt, czy będziemy jeździć tylko rekreacyjnie, czy rower będzie wykorzystywany w celach sportowych oraz jak często będziemy po niego sięgać. Znając odpowiedź na powyższe pytania, możemy śmiało wybrać się do sklepu rowerowego, gdzie spotkamy się z szeroką ofertą, a także znajdziemy pomoc specjalistów. Istotne jest również, aby dokonując zakupu dobrać odpowiedni rozmiar roweru. Nie ma nic gorszego, jak za duży bądź zbyt mały jednoślad. O tym, jak wybrać właściwy rozmiar roweru przeczytasz tutaj. Warto też skorzystać ze specjalnego formularza, który ułatwi wybór nie tylko właściwego rozmiaru roweru, ale po podaniu naszych preferencji także jego typ.

Kupno roweru to nie lada wyzwanie. To jaki sprzęt wybierzemy przełoży się później na wygodę jego użytkowania. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rowerami to nie kupuj zbyt drogiego sprzętu. Drogi rower nie uczyni nas od razu sportowcami najwyższej rangi. Przyzwoity sprzęt, nie zawsze musi być też drogi. Kupując jednoślad używany warto dobrze mu się przyjrzeć. Może się zdarzyć, że z pozoru tylko używany rower okaże się mocno wyeksploatowany. Zawsze warto skorzystać z porady ekspertów w sklepie branżowym, ułatwi to wybór roweru, który spełni nasze oczekiwania.

Ocena
5.0 (głosów: 2)
Podziel się
Przeczytaj także
˄

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nagłówek

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij