Najczęściej zadawane pytania - rowery elektryczne
- Blog w BikeSalon.pl
- Poradnik
- Najczęściej zadawane pytania - rowery elektryczne
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące rowerów elektrycznych.
Spis treści
- Czy rower elektryczny jest dla mnie odpowiedni?
- Ile waży rower elektryczny?
- Czy jazda na e-bike powoduje wysiłek fizyczny?
- Jaką prędkość mogę osiągnąć jadąc na rowerze elektrycznym?
- Dlaczego rowery elektryczne są droższe od klasycznych?
- Gdzie mogę naładować baterię?
- Jak długo ładuje się bateria?
- Jak często należy ładować baterię?
- Ile kosztuje jazda na rowerze elektrycznym?
- Jak długo posłuży mi akumulator w rowerze?
- Czy można korzystać z roweru elektrycznego podczas opadów lub zimą?
- Czy mogę serwisować rower elektryczny samodzielnie?
- Jak dbać o ebike?
Czy rower elektryczny jest dla mnie odpowiedni?
Tak! Rowery elektryczne mogą służyć każdemu, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. Taki typ pojazdu pozwoli Ci na komfortowe przemierzanie wzniesień oraz dłuższych dystansów, nie zastąpi całkowicie Twojej pracy, lecz wspomoże ją w stopniu, w jakim będzie to potrzebne. Obecnie rynek jednośladów elektrycznych jest bardzo bogaty, pełen wszelkiego typu modeli, dzięki czemu każdy może dobrać dwukołowiec dopasowany do swoich wymagań i obieranych tras.
Ile waży rower elektryczny?
Waga jednośladów z napędem elektrycznym zazwyczaj waha się między 20 a 25 kg. Wynika ona z zastosowania części napędu - głównie silnika oraz baterii. Waga ta jednak dzięki wspomaganiu jazdy nie jest w jej trakcie odczuwalna przez użytkownika.
Czy jazda na e-bike powoduje wysiłek fizyczny?
Tak, podczas przemieszczania się rowerem elektrycznym Twoje mięśnie pracują. Silnik załącza się wtedy, kiedy pedałujemy, jednak możemy ustalić poziom wspomagania tak, by wkładać więcej lub mniej siły w jazdę. Dzięki temu możemy swobodnie w wolne dni zmniejszyć poziom wspomagania, by przejażdżka przyniosła przyjemne zmęczenie, a podczas dojazdu do pracy, nie chcąc się spocić, włączyć maksymalne wspomaganie, by trasa nie była męcząca.
Jaką prędkość mogę osiągnąć jadąc na rowerze elektrycznym?
Zgodnie z panującymi przepisami, rowery elektryczne mogą po drogach publicznych poruszać się z prędkością maksymalną wynoszącą 25 km/h. Większość dostępnych na rynku e-bików jest produkowana tak, by wspierać użytkownika właśnie do tej prędkości, po jej osiągnięciu silnik jest wyłączany i zostajemy zdani na siłę naszych mięśni. Istnieją jednak modele, które mogą osiągać prędkości sięgające nawet 45 km/h - na przykład jednoślady z serii Speed marki Ecobike. Są one przez producenta zablokowane do dozwolonej prędkości, co możemy zmienić zjeżdżając z drogi publicznej za pomocą wyświetlacza.
Dlaczego rowery elektryczne są droższe od klasycznych?
Wynika to głównie z zastosowanych komponentów. Zastosowane w nich baterie, napędy czy wyświetlacze to główne czynniki składające się na wyższą cenę.
Gdzie mogę naładować baterię?
Do akumulatorów rowerów elektrycznych zawsze dołączane są dedykowane ładowarki, których bezwzględnie należy używać. Takie urządzenie przystosowane jest do konkretnego typu baterii, dlatego używając oryginalnej ładowarki mamy pewność, że nasz akumulator nie ulegnie zniszczeniu. Ładowarka dostosowana jest do tego, by podpinać ją pod standardowe, domowe gniazdko, dzięki czemu naszą baterię możemy ładować w domu, lub pracy.
Jak długo ładuje się bateria?
Czas ładowania zwykle zależny jest od pojemności zastosowanego akumulatora. Zazwyczaj wynosi on od 4 do 8 godzin.
Jak często należy ładować baterię?
Jeżeli regularnie korzystamy z roweru, ładujemy akumulator wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, zwracając uwagę, by nie rozładować go całkowicie. Zimą, jeśli nie korzystamy z naszego jednośladu, warto przechowywać go z akumulatorem naładowanym do poziomu 60-80%. Dzięki temu nasza bateria nie straci swojej pojemności po długiej przerwie.
Ile kosztuje jazda na rowerze elektrycznym?
Średni koszt pokonania na jednośladzie z napędem odległości 100 km wynosi zaledwie 80 groszy. Dla porównania, za ten sam dystans na motocyklu zapłacimy 23 złote, samochodem na gaz 28 złotych, a na benzynę aż 50 złotych.
Dodatkowo, przemieszczając się po drodze rowerowej unikamy korków i dbamy o własne zdrowie.
Jak długo posłuży mi akumulator w rowerze?
Większość producentów przy żywotności swoich akumulatorów podaje „>500 cykli”. Z badań wynika jednak, że baterie rowerowe tracą pierwotną pojemność zazwyczaj dopiero po 700-800 cyklach ładowania. Taki akumulator oczywiście wciąż jest sprawny i będzie nam dobrze służył, lecz konieczność ładowania będzie częstsza, a pokonywane na jednym ładowaniu odległości stopniowo będą malały. Zakładając jednak nawet bardzo intensywną eksploatację, przez cały rok, ładując akumulator co drugi dzień, jego pojemność zacznie maleć dopiero po 3 latach.
Czy można korzystać z roweru elektrycznego podczas opadów lub zimą?
Oczywiście, można i jak najbardziej do tego zachęcamy. Rowery elektryczne zostały przystosowane oraz zabezpieczone tak, by służyć użytkownikom przez cały rok - zimą wystarczy nam odpowiednia odzież termoaktywna, by nie rezygnować z tak świetnego sposobu dojazdu do pracy, czy szkoły.
Czy mogę serwisować rower elektryczny samodzielnie?
Odradzamy takich praktyk. Rower elektryczny jest znacznie bardziej skomplikowany, niż tradycyjna konstrukcja, dlatego zalecamy, by z awariami zgłaszać się jedynie do wyspecjalizowanych serwisów. W Warszawie oraz Gdańsku czekają na Ciebie nasi wyspecjalizowani serwisanci, którzy mają za sobą już niejedną naprawę, montaż napędu i przegląd rowerów elektrycznych.
Jak dbać o ebike?
O rower elektryczny należy dbać i czyścić podobnie, co klasyczne konstrukcje. Powinno się jednak dostosować częstotliwość oczyszczania do przemierzanych przez nas odległości, by uniknąć awarii. Regularne pozbywanie się błota, piachu i zabrudzeń, a także sprawdzanie poziomu napompowania opon powinno szybko wejść nam w krew i stać się stałym nawykiem.
Przeczytaj także
-
Z tego artykułu dowiesz się więcej o sposobie działania rowerów elektrycznych!
-
Korzyści płynące z jazdy rowerem elektrycznym
Co daje nam jazda na rowerze elektrycznym? Dowiedz się już teraz!