

Narzędzia do roweru, dzięki którym nie wystraszy Cię żadna awaria
- Blog w BikeSalon.pl
- Poradnik
- Narzędzia do roweru, dzięki którym nie wystraszy Cię żadna awaria
Podróżując samochodem dobrze wiemy o tym, jak ważne jest, by mieć przy sobie zapasowe koło, podręczny lewarek, pompkę do kół oraz zestaw niezbędnych kluczy.
Podobnie powinno być w przypadku wyprawy rowerowej. Warto mieć przy sobie kilka niezbędnych narzędzi i akcesoriów, dzięki którym poradzimy sobie z niespodziewaną awarią. Skompletowany zestaw narzędzi do roweru, pomoże nam w kryzysowej sytuacji na trasie. Lepiej mieć go przy sobie, nawet gdyby miał się nie przydać. Jeśli będzie konieczny uchroni nas przed większością awarii i wizją zepsutej wycieczki rowerowej.
Spis treści
Zapasowa dętka rowerowa
Pierwszym elementem, w który koniecznie musimy się zaopatrzyć jest zapasowa dętka rowerowa w rozmiarze odpowiadającym rozmiarowi kół naszego jednośladu oraz z odpowiednim zaworem pasującym do obręczy koła. Dzięki takiemu „zapasowi” bez obaw możemy jeździć po każdym podłożu. Przezorni radzą, by w dalsze trasy zabierać nawet dwie dętki. Dodatkowo, na niewielkie uszkodzenia dobrze mieć zestaw naprawczy składający się z kompletu łatek i kleju. Na rynku dostępne są opony rowerowe z wkładkami antyprzebiciowymi, jednakże nawet takie wyposażenie nie daje nam gwarancji bezawaryjności. Na pewno zmniejszają one ryzyko przebicia, nie wykluczają go jednak w stu procentach.
Pompka rowerowa
Drugą część składową wyposażenia rowerowego stanowi pompka rowerowa. Gdy jeździmy po mieście mamy dużą szansę na pożyczenie pompki od innego kolarza czy zatrzymanie się przy stacji. Inaczej sprawa wygląda kiedy decydujemy się na mniej uczęszczane trasy, na których ciężko o innego uczestnika ruchu. Przy zakupie pompki należy zwrócić uwagę na rodzaj zaworu, w jaki wyposażona jest dętka w naszym rowerze. Innym rozwiązaniem jest zakup pompki z adapterem. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli o różnych wielkościach. Nawet stugramową pompką o rozmiarze małej latarki na tyle napompujemy koło, by można było kontynuować jazdę.
Łyżki do opon
Kolejnym ważnym narzędziem, związanym z awarią opony rowerowej są łyżki do opon. Różne rodzaje opon odmiennie „zachowują się” przy ich ściąganiu. Modele zwijane schodzą z obręczy bez użycia narzędzi. Opony drutowe natomiast bez odpowiedniej łyżki ani drgną. Ściągniętą oponę trzeba potem powtórnie założyć. Wykonanie tego zadania zdecydowanie ułatwią odpowiednie łyżki do opon rowerowych. To niewielki koszt, dzięki któremu zaoszczędzimy dużo czasu i nerwów.
Zestaw narzędzi typu multitool
Aby być przygotowanym na inne awarie powinniśmy mieć przy sobie narzędzie multitool. Ten przypominający scyzoryk komplet zawiera zestaw kluczy imbusowych, płaskich lub oczkowych. Może być w wersji podstawowej (klucze imbusowe od 2 do 5, klucz płaski, śrubokręt) lub mieć bardziej zaawansowane narzędzia (poza podstawowymi narzędziami posiada większe imbusy jak 6 czy 8, klucze płaskie, dodatkowe śrubokręty czy skuwacz do łańcucha). Oczywiście nawet wersja rozszerzona jest kompaktowo zmontowana, by zabierać niewiele miejsca.
Skuwacz do łańcucha
Często używanym narzędziem podczas awarii w trasach rowerowych jest skuwacz do łańcucha. Bywa przydatny podczas jazdy w trudnym i ciężkim terenie. Łańcuchy rowerowe zrywają się często w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli przytrafi nam się taka awaria należy pamiętać, by nie ingerować znacznie w długość łańcucha, gdyż wpływa to negatywnie na działanie układu napędowego. Dodatkowe ogniwa łańcucha nie zajmą wiele miejsca, a przydadzą się w razie takiej awarii.
Inne niezbędne narzędzia do roweru
Podczas wycieczek rowerowych przydatne są także opaski zaciskowe z mechanizmem zębatkowo-zaciskowym, które okazują się nieocenione przy wielu rowerowych awariach – poluzowane kable i linki, problem z montażem dodatkowych akcesoriów itp. Opaski te zajmują niewiele miejsca i pomagają w wielu sytuacjach, zatem warto zawsze mieć je przy sobie. Jako dodatkowy element naszego rowerowego zestawu ratunkowego dorzucić możemy gumowe rękawiczki. Na trasach nie zawsze jest dostęp do bieżącej wody, a naprawienie awarii powoduje zabrudzenie rąk, a w dalszej kolejności odzieży, rękawiczek rowerowych, kierownicy, manetek. Rękawiczki nie zajmują wiele miejsca i praktycznie nic nie ważą.
Każdy rower jest inny i nie ma uniwersalnego zestawu rowerowych narzędzi, dzięki któremu poradzimy sobie z każdą awarią. Warto zatem zaznajomić się z budową naszego jednośladu i skompletować komplet dostosowany do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu nie straszne nam będą awarie na trasie i z rowerowych wypraw przywieziemy tylko pozytywne wspomnienia.
Przeczytaj także
-
Jeśli chcesz zadbać o własny rower samodzielnie - radzimy jak dokonać regulacji przerzutki rowerowej
-
Jak należycie dbać o rower? Dobieramy smar rowerowy
Podpowiadamy, jaki smar rowerowy jest potrzebny każdemu początkującemu kolarzowi