Ocieplacze rowerowe – przegląd nowych propozycji na rynku
- Blog w BikeSalon.pl
- Poradnik
- Ocieplacze rowerowe – przegląd nowych propozycji na rynku
Zima to najmniej sprzyjająca pora roku do jazdy rowerem.
Niskie temperatury, wiatr potęgujący odczucie chłodu oraz szybko zapadający zmrok utrudniają poruszanie się dwukołowcem. Trudne warunki na drogach i ścieżkach rowerowych dodatkowo sprzyjają upadkom oraz powstawaniu ewentualnych kontuzji. Dzięki nowoczesnym technologiom stosowanym w produkcji odzieży rowerowej aktywność tę można wykonywać przez cały rok. Odpowiedni ubiór rowerzysty to gwarancja komfortu cieplnego oraz satysfakcji z jazdy. Zaopatrzenie się w nowoczesne ocieplacze rowerowe pozwoli cieszyć się jazdą na rowerze w każdych warunkach.
Zimowa odzież rowerowa
Jeszcze do niedawna aktualne było przeświadczenie, że na rower warto zakładać grube ubrania aby się wypocić. Dziś zdecydowanie odchodzi się od takiego podejścia. Przez nadmierne pocenie się istnieje ryzyko utraty zbyt dużej ilości wody z organizmu. Gruby ubiór powoduje też większe opory powietrza, co sprawia, że rowerzysta szybciej się męczy. Warto zainwestować w nowoczesne ocieplacze rowerowe i połączyć komfort termiczny z wygodą i funkcjonalnością produktu.
Ochrona kolan i stóp
Podczas jazdy rowerem nagrzewają się mięśnie naszych nóg, przez co nie odczuwamy zimna. Kolana nie są jednak osłonięte mięśniami ani tłuszczem, więc są znacznie bardziej narażone na wychłodzenie. Dobrym pomysłem na zabezpieczenie kolan i całych nóg są nogawki kolarskie. Zwykle stosujemy je wiosną i jesienią w połączeniu z krótkimi spodenkami rowerowymi. Nogawki dostępne są w wielu wersjach: od cienkich wykonanych z lycry, po grube, zrobione z polaru. Oprócz nogawek kolana możemy chronić za pomocą ocieplaczy (nakolanników). Ważne by dobrze dopasować ich rozmiar, aby nie zsuwały się ani nie uciskały zbyt mocno. Nakolanniki można stosować z getrami zimowymi jako dodatkową warstwę izolacyjną. Poza kolanami na wychłodzenie narażone są nasze stopy. Krew dopływa do nich na samym końcu, co spowodowane jest ich oddaleniem od serca a także tym, że pozostają nieruchome w bucie rowerowym. Na rynku dostępne są ochraniacze, które zakłada się na całe buty lub na sam czubek buta. Chronią one przed zimnem, wiatrem oraz deszczem.
Ochrona rąk i dłoni
Dłonie, podobnie jak stopy, podczas jazdy na rowerze pozostają nieruchome. Trzymamy je na kierownicy przez co narażone są na kontakt z zimnem i wiatrem. Ciepłe rękawiczki rowerowe to niezbędne akcesorium podczas jazdy w okresach przejściowych oraz zimą. Dobrym wyborem są rękawiczki typu kraby. Palce zgrupowane są w nich po dwa (poza kciukiem), dzięki czemu ogrzewają się od siebie. Są szyte z materiałów gwarantujących utrzymanie ciepła. Z zewnątrz może to być softshell a w środku ciepła wyściółka. Ręce ochronimy przed chłodem dzięki rękawkom rowerowym. Są niezastąpione w przejściowych porach roku, kiedy możemy połączyć je z koszulką z krótkim rękawem i szybko zapewnić sobie komfort cieplny. Zimą mogą być jedną z kilku warstw ubioru rowerzysty.
Ochrona głowy
Kask rowerowy jest absolutnie niezbędnym wyposażeniem każdego rowerzysty. W sezonie jesienno-zimowym okazuje się jednak niewystarczający z uwagi na niskie temperatury i zimny wiatr. Z pomocą przychodzą ocieplacze rowerowe w formie chust Buff, kominiarek oraz masek. Buffy dostępne są w wielu wersjach – od cienkich wykonanych z syntetycznego materiału po grube wykończone polarem lub uszyte z wełny merynosów. Kominiarki często mają membrany, które umożliwiają łatwe oddychanie przy ochronie przed wiatrem. Maski natomiast ochraniają podczas największych mrozów, kiedy to zimne powietrze mogłoby być niebezpieczne dla naszych dróg oddechowych. Ważne by maska oddawała wilgoć na zewnątrz, w przeciwnym wypadku będzie cały czas wilgotna, co wpłynie negatywnie na nasz komfort podczas jazdy na rowerze.
Mówi się, że nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania. Powiedzenie to idealnie sprawdza się przy jeździe na rowerze podczas jesienno-zimowej aury. Jeśli zaopatrzymy się w odpowiednie ocieplacze rowerowe nie straszny nam deszcz, mróz oraz wiatr. Przy odpowiednim wyposażeniu nawet jazda w trudnych warunkach będzie nie tylko możliwa, ale i dająca radość i satysfakcję.
Przeczytaj także
-
Odzież, którą warto założyć na rower
-
Dlaczego odzież na rower odgrywa istotną rolę?
Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w porządną odzież na rower i korzystać z niej na co dzień