Pierwszy rower szosowy, na co zwracać uwagę przy jego wyborze?
Poradnik 11.05.2015 zaktualizowano 16.10.2020

Pierwszy rower szosowy, na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Czas czytania: 8 minut
Liczba wyświetleń: 20661

Jeszcze kilka lat temu kolarstwo szosowe było kojarzone wyłącznie z dyscypliną sportu.

Grupy zawodowe zrzeszały sportowców, a ci z zapałem pomykali ulicami miast i przedmieść. Działo się tak ze względu na mniejszą dostępność sprzętu. Dlatego też kolarze spotykani w trasie, kojarzeni byli zazwyczaj z zawodowcami. W dzisiejszych czasach sytuacja wygląda nieco inaczej. Kolarstwo szosowe zyskało na popularności, a mijając sportowca mknącego kolarką trudno rozpoznać, czy jest on amatorem, czy zawodowcem. Nie powinien dziwić fakt rosnącej popularyzacji tego sportu, bądź jak kto woli rodzaju rowerowej rekreacji. Zapewne profesjonalni sportowcy mogą się oburzyć na porównanie ich ukochanej dyscypliny sportowej do zwykłej jazdy rowerem. Z pełnym szacunkiem odnoszę się do tej dyscypliny sportowej, a popularyzacja jej wśród rowerowych amatorów cieszy niezmiernie. Dzięki dostępności sprzętu, a także akcesoriów rowerowych dedykowanych kolarzom, każdy rowerzysta może poczuć się jak profesjonalny sportowiec. Fakt zwiększonej dostępności kolarzówek cieszy ogromnie, a coraz niższe ceny rowerów szosowych pozwalają domniemywać, że ich popularność w dalszym ciągu będzie się powiększać. Jeśli zdecydowałeś się na zakup szosówki, warto wiedzieć na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru swojego pierwszego roweru wyścigowego.

Charakterystyka sprzętu

Rower szosowy Trek Emonda

Rowery szosowe popularnie zwane kolarkami, kolarzówkami, czy szosówkami różnią się w swojej budowie od innych rowerów. Dzieje się tak dlatego, że ich przeznaczenie też jest inne. Podstawowymi cechami, które wyróżniają te jednoślady od pozostałych jest budowa ramy, rozmiar kół oraz opon, a także typowa dla jednośladów szosowych kierownica. Poprzez swoją budowę można sądzić, że szosówki nie powinny być używane przez amatorów, a szybka jazda jest zarezerwowana tylko dla zawodowców. Nic bardziej mylnego! W dobie popularyzacji rowerów szosowych grono ich pasjonatów powiększa się, co widać chociażby na ulicach naszych wiosek czy miast. Dziś aby jeździć szybkim rowerem szosowym nie trzeba być sportowcem, a i fundusze potrzebne na zakup sprzętu nie przerażają tak jak dawniej.

Jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać jest fakt, że przez pochyloną pozycję jazdy jaką przyjmuje rowerzysta na kolarzówce przyjemność z przejażdżki może być mniejsza. Jazda kolarką po mieście z pewnością nie sprawia tak wiele radości jak całodniowe wyprawy przed siebie. Poruszanie się na krótkich dystansach w sytuacji kiedy musimy się co chwilę zatrzymywać bardziej przeszkadza niż cieszy. Dlatego kupując rower szosowy miejmy na uwadze, że najwięcej radości z jazdy rowerem doznamy wyruszając w dłuższą podróż niż tylko po zakupy do pobliskiego sklepu.

Najważniejsze podzespoły

Rama rowerowa

Niewątpliwie bardzo istotnym elementem szosówki jest jej rama rowerowa. Stanowi ona podstawowy budulec jednośladu. To czym różni się szkielet roweru używanego przez zawodowców od ramy amatorskiej jest niewątpliwie jej waga. Im rower lżejszy tym lepiej. Dlatego też producenci konkurują w tworzeniu jak najlżejszych ram rowerowych. Jednym z idealnych materiałów budulcowych rowerowego szkieletu jest karbon – bardzo lekkie włókno węglowe idealnie nadające się do produkcji podzespołów rowerowych. Jednak jego największym minusem jest wysoka cena. Alternatywnym i tańszym rozwiązaniem wykorzystywanym w budowie ram jest aluminium. Jest to bardzo popularny materiał, z którego zbudowane są ramy z niższej półki cenowej. Ramy stalowe, które w dalszym ciągu możemy spotkać kupując starszy bądź używany rower powoli odchodzą do lamusa. Kupując rower należy odpowiednio dobrać jego rozmiar, gdyż jazda na źle dobranym rowerze nie jest ani wygodna ani też przyjemna.

koło roweru szosowego
Kolejnymi składowymi szosówek, które pozostają nie bez znaczenia podczas wyboru sprzętu są całe koła wraz z oponami. Odpowiednio dobrane komponenty wpływają na komfort jazdy. Chcąc kupić obręcze oraz gumy warto wziąć pod uwagę rozmiar 28'' o średnicy 622mm. Im większe koło, tym większa szybkość oraz lepszy kontakt z nawierzchnią, po której się poruszamy. Nie bez znaczenia pozostaje też rodzaj opon, a także ciśnienie jakie do nich wtłoczono. Im więcej powietrza w oponie, tym opory toczenia są mniejsze. Niestety zmniejsza się też przyczepność jednośladu do nawierzchni. Dzięki odpowiednio dobranym kołom możemy zredukować opory powietrza do minimum. Przyczyni się to do zwiększenia osiągów rowerzysty.

Rower szosowy Trek
Innymi podzespołami roweru, na które trzeba zwrócić uwagę podczas kupna kolarki jest układ napędowy wraz z przerzutkami. W ostatnich latach można zauważyć rosnącą konkurencję producentów w tej kwestii. Co rusz pojawiają się nowe podzespoły oferujące większą ilość przełożeń. Obecnie standardem pozostają napędy 9 – 11 rzędowe, zaś na korbie znajdziemy 2 blaty. Biegi w rowerze ułatwiają podróżowanie, jednak nie mają decydującego wpływu na maksymalną prędkość jaką osiąga rowerzysta. W tym miejscu warto sobie przypomnieć rowerowe wyścigi z czasów dzieciństwa, gdzie nie każdy miał taki sam rower, ale wszyscy posiadali równe szanse na wygraną ;-). Potwierdza to tezę, że nie zawsze liczy się sprzęt, a ogromne znaczenie ma również technika jazdy. Dla początkującego amatora kolarstwa z pewnością wystarczy standardowy napęd z 9-11 przełożeniami z tyłu oraz dwoma umiejscowionymi na korbie. Nawet początkujący fan kolarstwa jest w stanie poczuć różnicę pomiędzy 9, a 11-biegowym napędem, wynikającą z precyzji i płynności zmiany biegów, jak również znacząco innej budowy np. klamkomanetek.
Przeglądając oferty sprzedawców na uwagę zasługują jednoślady, wyposażone w odpowiedni system mocowania pedałów rowerowych. Możemy podzielić je na platformowe oraz zatrzaskowe, wpinane. Pierwsze to standardowy element rowerowego wyposażenia, wykonane są zwykle z metalu bądź plastiku, oraz dzięki wykorzystaniu specjalnej ośki przytwierdzone zostają do korb jednośladu. Drugim rodzajem pedałów są systemy zatrzaskowe (zwane systemami SPD-SL - Shimano, lub inne patenty producentów podobnych systemów). Integracja rowerzysty z pedałami gwarantuje odpowiednie wykorzystanie energii kierującego jednośladem. Na uwagę zasługuje fakt, że wykorzystywanie pedałów z systemem zatrzaskowym oraz co za tym idzie specjalnych butów, niezmiernie podnosi komfort podróżowania, jak również efektywność.


Przeglądając ofertę sklepów rowerowych, naszej uwadze nie powinny umknąć pozostałe elementy jednośladów. Mam tu na myśli wybór kierownicy oraz odpowiedniego siodełka. Są to podzespoły, które potrafią uprzyjemnić, ale zarazem uprzykrzyć jazdę. Ich odpowiednie ustawienie wpływa bowiem na komfort jazdy. Nie bez znaczenia pozostają też inne akcesoria rowerowe, na które warto
przewidzieć dodatkowy budżet.

Jak wybrać rozmiar roweru szosowego

Rowery szosowe zaliczamy do sprzętu sportowego. Najdrobniejszy szczegół może tu wpływać na osiągane wyniki w zawodach, czy chociażby podczas treningów. Dlatego też tak istotne znaczenie ma odpowiedni dobór rozmiaru roweru. Poza tym błędnie wybrany rozmiar ramy, przyczynia się do pogorszenia komfortu podróżowania. Istnieje co najmniej kilka sposobów doboru wielkości roweru. Jednym z nich jest wybór rozmiaru ramy na podstawie długości nóg rowerzysty. Aby obliczyć idealny gabaryt naszego jednośladu stajemy w delikatnym rozkroku przy ścianie oraz mierzymy wysokość naszego krocza od podłoża. Pomiaru dokonujemy w butach, warto też poprosić kogoś o pomoc. Głównymi wytycznymi przy doborze roweru są wartości takie, jak „Reach” i „Stack”, które pomagają określić wielkość ramy, którą powinna być odpowiednia. Oczywiście bez przymierzenia na 100% nigdy nie stwierdzimy, czy dana szosa będzie tą, która będzie najlepiej dopasowana. Często jest tak, że do danych parametrów fizycznych pasują dwie wielkości ram i wtedy musimy zdecydować na czym nam zależy i w jakim kierunku idziemy, jeżeli chodzi o trening i zastosowanie. Jest wiele sposobów obliczania odpowiedniego rozmiaru ramy rowerowej, a jej prawidłowy dobór ma ogromne znaczenie w dalszej bezproblemowej i wygodnej eksploatacji naszego sprzętu.

Wybrane akcesoria

Kask-rowerowy-Poc

Kupując szosę warto przeznaczyć dodatkowy budżet na zakup akcesoriów rowerowych. Ich odpowiedni wybór wpływa wygodę podróżowania, bezpieczeństwo, a także na otrzymywane osiągi. Do najistotniejszego wyposażenia kolarza można zaliczyć: kaski rowerowe, okulary sportowe, odzież ochronną w tym rękawiczki, a także owijki kierownicy czy pompki rowerowe.
Kask rowerowy jest elementem wyposażenia rowerzysty, o którym nie warto zapominać. Chroni on głowę w sytuacji upadku. W sklepach możemy spotkać specjalne kaski dla kolarzy. Charakteryzują się one owalnym, aerodynamicznym kształtem oraz solidną lekką konstrukcją. Idealnie dopasowany kask nie może być zbyt mały, ani też za wielki. Nie warto oszczędzać na swoim bezpieczeństwie, dlatego zakup kasku powinien być jednym z priorytetów każdego rowerzysty. Wyruszając na rowerowy szlak warto pamiętać o okularach, które nie tylko ochronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem, ale także będą osłoną przed kurzem, wiatrem i owadami.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okularów, koniecznie wybierzmy takie, które zostały wyposażone w filtry chroniące nasze oczy. Optyka również wpływa na widoczność w danych warunkach i terenie. Zwróciliśmy już uwagę na kaski ochronne oraz okulary. Bardzo istotnym elementem wyposażenia kolarza jest odpowiednia odzież ochronna. W tej sytuacji również nie powinno być problemu z jej dostępnością. Wybierając zarówno koszulkę jak i spodenki warto się kierować ich jakością wykonania. Dobrze dobrana odzież powinna idealnie przylegać do ciała, a materiał, z którego została wykonana powinien być oddychający. Istotne znaczenie ma także odpowiednie odprowadzanie wilgoci. Wybierając spodenki kolarskie, zwróćmy uwagę na wkładkę ochraniającą wrażliwe miejsca rowerzysty. Podobnie jak w przypadku koszulek, ważny jest tutaj odpowiedni materiał, który w prawidłowy sposób odprowadzi wilgoć. Nie bez znaczenia pozostają też elementy odblaskowe poprawiające widoczność kolarza. Na chłodniejsze dni można też nabyć dłuższe spodenki bądź bluzy, czy kurtki rowerowe, ew nogawki, lub rękawki. Innym elementem rowerowego wyposażenia są rękawiczki. Być może nie są niezbędne i można się bez nich obejść, ale idealnie chronią dłonie przed otarciami, czy wstrząsami powstającymi podczas jazdy. Zwracając uwagę na ochronę rąk, warto pomyśleć o doborze odpowiedniej owijki kierownicy (materiał, którym pokryta jest kierownica szosówki). Ta podobnie jak rękawiczki wpływa na komfort podróżowania. Warto wybrać taką owijkę, która będzie dla nas najwygodniejsza. Owijka amortyzuje i minimalizuje wstrząsy powstające w trakcie jazdy, jak również zwiększa czucie i kontrolę roweru. Na rynku dostępna jest ich szeroka gama, a odpowiedni wybór nie tylko uatrakcyjni wygląd roweru, ale też wpłynie na wygodę jazdy.
Asortyment rowerowych akcesoriów jest bardzo szeroki i w dalszym ciągu się rozrasta. Rozwój tego segmentu rynku rowerowego nie dziwi, gdyż popularyzacja sportów rowerowych wciąż się powiększa. Decydując się na zakup roweru warto przeznaczyć dodatkową kwotę na doposażenie jednośladu. Odpowiednio dobrane akcesoria umilają i ułatwiają rowerowe podróżowanie.

Na zakończenie pozostaje jeszcze jedna kwestia, która zwraca uwagę kupujących. Jest to cena. Mimo że rowery szosowe tanieją, to wciąż ich cena pozostaje dość wysoka. Przystępny rower kupimy już w granicach 3000 złotych. Profesjonalny sprzęt jest niestety droższy. Jednak na początku przygody z rowerami szosowymi wystarczy jednoślad z niższej półki cenowej. Nie będzie on wyposażony w najnowszy technologicznie osprzęt, jednak z pewnością pozostanie źródłem niezapomnianych przygód rowerowych.

Świat idzie do przodu, to co kiedyś dziwiło, dziś jest na porządku dziennym. Jeszcze kilkanaście lat temu kolarstwo szosowe utożsamiane było wyłącznie z dyscypliną sportową. Dziś każdy może próbować swoich sił w podróżowaniu kolarką. Rosnąca popularność rowerów wyścigowych niezmiernie cieszy, gdyż każda forma rekreacji zasługuje na pochwałę. Odpowiedni wybór sprzętu nie pozostaje bez znaczenia. Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości mających zamiar kupno roweru szosowego.

Ocena
3.6 (głosów: 7)
Podziel się
Przeczytaj także
˄

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nagłówek

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij