Rower na komunię - poradnik

Rower na komunię - poradnik

Okres komunijny zbliża się wielkimi krokami i jeśli mamy w rodzinie dziecko w wieku 8-9 lat, które przystąpi do tego sakramentu, już teraz warto pomyśleć o prezencie. W dobie popularności tabletów i komputerów niektórzy ciągle stawiają na ruch i zdrowy tryb życia, wybierając jako podarunek tradycyjny rower. Niegdyś absolutny komunijny przebój.

Obecnie wybór jest jeszcze większy, niż jakiś czas temu i możemy kupić naszemu juniorowi naprawdę dobry jednoślad za wcale nie tak dużą kwotę. Warto jednak postawić na jakość i nie schodzić poniżej progu około 800 zł. Pod żadnym pozorem nie należy wybierać tanich rowerów supermarketowych, które są jedynie imitacjami jednośladów i zwykle bardzo szybko stają się przyczyną wielu problemów. Lepiej złożyć się razem z innymi członkami rodziny na taki prezent, który posłuży dziecku dłużej.

Rozmiar roweru i jego waga

Przy wyborze jednośladu na komunię jednym z poważniejszych dylematów jest zwykle jego rozmiar. Dziecko w wieku około 8 lat jest w takim okresie, że prawdopodobnie niedługo zacznie szybko rosnąć, lecz zwykle ciągle jest nie dość wysokie na „dorosły” rower. Zastanawiamy się więc, czy warto kupować większy jednoślad „na przyszłość”.

Wyboru najlepiej dokonać zgodnie z aktualnym wzrostem dziecka tak, by w miarę możliwości prezentem mogło ono cieszyć się od razu. Szkoda byłoby rozczarować juniora lub zniechęcić go do jazdy. Po kilku latach taki jednoślad można oddać młodszemu rodzeństwu lub sprzedać.

Jeśli nasz junior jest już dość wysoki i wzrostem przewyższa kolegów, można faktycznie zdecydować się na rower z kołami o średnicy 26 cali, czyli taki, jak dla osoby dorosłej. Jeśli dziecko jest bardzo niskie, wybierzmy rower o średnicy 20 cali. Przeciętnie dzieciom w wieku 8 lat najbardziej odpowiadają jednak rowery z kołami o średnicy 24 cali. Jeżeli masz wątpliwości i uważasz, że wzrost juniora jest przeciętny, dokonaj takiego właśnie wyboru.

Przy wybieraniu rozmiaru roweru zwróćmy też uwagę na ramę. Jeśli zdecydujemy się na rower z kołami 26”, kupmy taki z ramą w małym rozmiarze (S lub XS). Najlepiej będzie wybrać rower z ramą aluminiową. Znaczenie ma bowiem również waga jednośladu. W przypadku małych kolarzy – im będzie ona niższa, tym lepiej – szczególnie jeśli rower trzeba często znosić do piwnicy lub wnosić po schodach do mieszkania.

Typ roweru i wyposażenie

W przypadku rowerów juniorskich na kołach 24” i 20” do wyboru mamy głównie dwa typy: rowery górskie i miejskie. Zdarzają się też modele crossowe, BMX czy szosowe, jednak są one trudniej dostępne i droższe. W przypadku rowerów na 26” wybór jest większy. Często możemy spotkać się z tak zwanymi replikami czyli rowerami dla juniorów stanowiącymi mniejsze wersje modeli dla osób dorosłych.

Jeśli dziecko jeździ rowerem wyłącznie na małe przejażdżki po osiedlu lub będzie dojeżdżać nim do szkoły – możemy wybrać rower miejski. Jest to jednak opcja, która przypada do gustu głównie dziewczynkom. W tym wypadku możemy wybrać ładny rower z damską ramą i dodatkami jak np. przedni kosz. Taki pojazd będzie wygodny i z pewnością spodoba się młodej dziewczynce. Chłopcy ciągle gustują raczej w rowerach MTB, wyglądem możliwie zbliżonych do tych przeznaczonych dla dorosłych.

Wyposażenie roweru będzie uzależnione od kwoty, jaką zamierzamy wydać. Możemy oczywiście kupić dziecku rower z hamulcami tarczowymi – musimy jednak w takim wypadku liczyć się z wydatkiem rzędu przynajmniej 1500 zł. Rower może też być wyposażony w przednie i tylne amortyzatory, jednak również w tym wypadku stawiajmy wyłącznie na sprzęt wysokiej jakości. Nie ma sensu kupować jednośladów wyposażonych w wiele dodatków, które będą jednak tylko imitacjami prawdziwego sprzętu. Amortyzatory w tanich rowerach są to zwykle same śruby bez tłumików. Ich działanie nie jest dobre i dodają one tylko niepotrzebnych kilogramów naszemu jednośladowi. Tanie hamulce tarczowe będą zaś mniej skuteczne i bardziej awaryjne niż zwykłe V-brake.

Dobrze oczywiście, żeby rower miał przerzutki. Nie musimy jednak raczej przykładać dużej wagi do ilości biegów. W rowerze juniorskim do standardowego użytku wystarczą przerzutki z tyłu.

W rowerze górskim raczej nie spotkamy się z błotnikami, warto jednak zwrócić uwagę na dodatki takie jak nóżka czy dzwonek. Pozornie drobne, jednak bardzo istotne. Jeśli nie ma ich w standardowym wyposażeniu roweru, warto od razu je dokupić. Zwiększy to bezpieczeństwo dziecka i jego komfort podczas użytkowania roweru.

Dziecko może mieć oczywiście swoje preferencje co do wyposażenia roweru, szczególnie jeśli już teraz jeździ dość często. Warto zatem przed zakupem zasięgnąć jego opinii lub porozmawiać z jego rodzicami.

Modele polecane przez Bikesalon

Jednym z głównych wyznaczników, które będziemy brać pod uwagę przy zakupie, będzie z pewnością także marka. Jeśli zechcemy kupić dobry rower, warto wziąć pod uwagę takie firmy, jak Merida, Orbea czy Kellys, bardzo popularne i określane jako „średnio-wyższa” półka. Najwyższa półka to zaś Trek, a w przypadku mniejszych dzieci Puky. Rower jednego z tych producentów będzie już prezentem naprawdę prestiżowym.

W ofercie Bikesalon znaleźć można rowery juniorskie wielu dobrych producentów. Nie sposób opisywać wszystkich, pozwolimy sobie zatem przedstawić wybrane propozycje na ten sezon.

ROWERY 24"

KELLYS MARC 90

Marc 90 to propozycja marki Kellys oparta na kołach w rozmiarze 24 cali. Model ten jest bardzo sportowy, sprawdzi się na trudniejszych trasach u młodych miłośników odkrywania nowych terenów. Marc 90 skierowany jest głównie do chłopców ze względu na brak obniżonej ramy. Elektryzująca kolorystyka z pewnością przyciąga wzrok, a dodatki typu amortyzowany widelec, czy 24 przełożenia napędu od Shimano i hamulce hydrauliczne w pełni przekonają do siebie i młodych i rodziców. Cena 1899 zł jest bardzo rozsądna i w pełni zrozumiała biorąc pod uwagę zastosowane komponenty.

TREK PRECALIBER

Precaliber to dziecięca wersja dorosłego modelu Caliber producenta. Jednoślad jest dostępny zarówno w chłopięcej, jak i dziewczęcej wersji, by każdy początkujący kolarz górski miał zapewniony całkowity komfort. Propozycja renomowanej marki Trek za cenę 1499 zł oferuje 21 przełożeń z serii Shimano Tourney, dopasowaną do potrzeb dzieci amortyzację oraz bezpieczne hamulce V-Brake. Wszystkie komponenty tego modelu zostały dopasowane tak, by gwarantować wygodę i pozwalać juniorom rozwijać swoje możliwości.

KELLYS MAGGIE

Miejski, uroczy dwukołowiec dla dziewczynek. W tym modelu spotykamy się z kształtem i udogodnieniami typowymi dla rowerów przeznaczonych do przemieszczania się po mieście. Aluminiowa rama bez amortyzacji posiada bardzo niski przekrok, a łańcuch jest osłonięty, dzięki czemu na modelu Maggie można jeździć nawet w spódnicy. Zastosowane tu zostały 3 przełożenia, by zwiększyć komfort podczas podjazdów i zjazdów. Na tym modelu jeździ się w wyprostowanej, wygodnej pozycji, można się nim przemieszczać nawet przy niepogodzie dzięki błotnikom.

KELLYS KITER 50

Dostępny w aż czterech wersjach - dwóch dla dziewczynek i dwóch dla chłopców - rower marki Kellys. Kiter 50 to rower bardzo zwrotny i lekki, którym dziecko może wybrać się gdzie tylko zechce. W cenie 1299 zł otrzymujemy napęd Shimano wyposażony w 21 przełożeń, a także widelec SR Suntour o skoku 50 mm. Dodatki to w większości komponenty marki Kellys, bardzo dobrze dopasowane do potrzeb młodych rowerzystów.

ROWERY DLA MNIEJSZYCH DZIECI

KELLYS LUMI 50

Lumi 50 to propozycja dla nieco niższych juniorów, oparta na kołach w rozmiarze 20 cali. Również w tym rowerze spotykamy się z osobną wersją dla dziewczynek i chłopców, dopasowaną nie tylko kolorystycznie, ale przede wszystkim geometrycznie. Napęd Shimano posiada 6 biegów na tylnej przerzutce, by nie komplikować początku przygody z "dorosłymi" jednośladami. Hamulce V-brake pozwolą bezpiecznie się zatrzymać, a komfortu doda widelec o skoku 40 mm. Mimo świetnych dodatków i wyglądu rower wciąż zachowuje rozsądną cenę - 1149 zł.

ORBEA MX 20 XC

Propozycja marki Orbea ukazała się aż w trzech kolorach, by każdy początkujący miłośnik jazdy górskiej mógł dopasować model odpowiedni do swojego gustu. Mimo małych, 20-calowych kół znajdziemy tu bogate wyposażenie, odpowiednie do sportowego charakteru modelu MX 20 XC - widelec o skoku 40 mm z pewnością doskonale zamortyzuje wszelkie nierówności, a 7 biegów ułatwi przemieszczanie się w zróżnicowanych terenach. Rama oraz obręcze jednośladu są aluminiowe, co nadaje im lekkości i wytrzymałości. 1449 złotych to z pewnością nie jest wygórowana cena za dwukołowiec pełen charakteru i dodatków podnoszących wygodę.

PUKY CRUSADER 20-3 ALU

Propozycja dbającej o bezpieczeństwo marki Puky. Crusader to model uniwersalny, odpowiedni zarówno dla dziewczynek i chłopców. Rower jest bardzo bogato wyposażony - między innymi w osłonę łańcucha, błotniki, oświetlenie, nóżkę i bagażnik - a mimo to, jego waga nie jest wysoka. Lekko obniżona rama pozwala na wygodne wsiadanie i zsiadanie, antypoślizgowe pedały i rozszerzane na końcach chwyty dodają bezpieczeństwa. W modelu Crusader znalazły się dwa typy hamulców oraz 3 biegi, wszystko to za cenę 1769 zł.

ROWERY DLA WIĘKSZYCH DZIECI

TREK KIDS DUAL SPORT

Dual Sport to model hybrydowy, sprawdzający się zarówno podczas przemieszczania się w mieście, jak i dłuższych wypadów po nierównych terenach. Propozycja marki Trek jest bardzo zwinna i szybka, pozwoli młodzieży przemieszczać się wygodnie w każde miejsce, które obierze sobie za cel. Brak amortyzacji w przypadku tego jednośladu nie jest wadą, a jego waga dzięki temu szczegółowi wynosi zaledwie 11,2 kg. Topowe komponenty dodają komfortu, a klasyczna kolorystyka przypadnie do gustu minimalistom.

TREK KIDS NEKO

Nazwany po swoim starszym bracie dwukołowiec dla dziewczynek. Neko, zupełnie jak poprzednik, jest hybrydą do jazdy miejskiej i poza utwardzonymi trasami. Zupełnie, jak Dual Sport, Neko jest modelem zwinnym i bardzo lekkim, który nie sprawi problemów w szybkim przejeździe do szkoły, czy popołudniowym wniesieniu po schodach. Neko oraz Dual Sport stoją na tej samej półce cenowej - za każdy z nich zapłacimy 2199 zł.

TREK SUPERFLY 26

Superfly 26 to propozycja dla każdego, kto myśli poważnie o sporcie rowerowym. Już sama cena - 3999 zł - pokazuje klasę sprzętu i zastosowanie najwyższej jakości komponentów. Model ten, mimo całej masy udogodnień waży jedynie 12,6 kg, jest niesamowicie zwinny i szybki. Superfly wyposażony został w 11-biegowy napęd marki Sram z serii NX oraz powietrzny amortyzator o skoku 90 mm. Przedstawiony hardtail z pewnością pozwoli juniorowi rozwinąć skrzydła i komfortowo oraz bezpiecznie pokonywać każdy podjazd i zjazd jaki stanie na jego drodze.

˄

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nagłówek

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij