Rowery elektryczne składane – wygoda i ekologia w jednym
- Blog w BikeSalon.pl
- Sprzęt
- Rowery elektryczne składane – wygoda i ekologia w jednym
Rowery elektryczne składane cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza na zachodzie.
Do Polski także dotarła moda na kompaktowe jednoślady ze wsparciem. Przyjrzyjmy się bliżej konstrukcji elektrycznych składaków i zaletom, jakie sprawiają, że spotykamy je coraz częściej na ulicach miast.
Spis treści
Budowa składanego roweru elektrycznego
Rowery elektryczne składane, tak jak inne wspierane jednoślady wyposażone są w silnik, akumulator oraz umieszczony na kierownicy panel do sterowania poziomem wsparcia. W niektórych modelach możemy spotkać się z manetką gazu, która pozwala na ruszenie bez pedałowania i jazdę z prędkością 6 km/h. Funkcja ta pomaga rozpocząć jazdę nawet na stromym podjeździe czy prowadzić rower z ciężkimi sakwami. Na panelu sterowania znajdują się przyciski za pomocą których wybieramy w jakim stopniu chcemy być wspierani przez silnik. Składany rower posiada koła w kompaktowym rozmiarze 20 – 24 cale. Niektóre modele wyposażone są także w amortyzowany widelec przedni. Ich obsługa jest niezwykle łatwa, a geometria dostosowana do komfortowego przemieszczania się.
Zalety rowerów elektrycznych składanych
Główną zaletą składanych jednośladów elektrycznych są ich niewielkie rozmiary oraz poręczność. Po złożeniu taki model możemy włożyć do bagażnika, przechowywać w mieszkaniu oraz przewozić autobusem czy pociągiem. Po rozłożeniu rower jest gotowy do dalszej jazdy. Rozwiązanie takie docenią osoby dojeżdżające do pracy i traktujące rower elektryczny składany jako codzienny środek lokomocji. Jest to świetna alternatywa dla samochodu. Dzięki elektrycznemu wsparciu wystarczy lekko pedałować, a resztę pracy wykona za nas silnik. Osoby dojeżdżające do pracy nawet z bardziej oddalonych miejscowości czy wsi z pewnością docenią taki środek lokomocji. W przypadku konieczności pokonania części trasy na przykład pociągiem, rower możemy szybko złożyć i skorzystać z komunikacji publicznej. W dużych miastach poruszanie się rowerem elektrycznym jest dobrym sposobem na omijanie codziennych korków i przyczynia się do ich rozładowywania.
Nie bez znaczenia jest także zmniejszenie emisji spalin do środowiska. Jazda rowerem elektrycznym jest tania, ekologiczna i doskonale wpisuje się w trendy stylu życia zgodnego z naturą i w trosce o nasze środowisko. Rowery elektryczne składane są dobrym rozwiązaniem dla seniorów, którzy nadal chcieliby aktywnie spędzać czas. Jazda na takim pojeździe polecana jest osobom mającym dolegliwości układu krążenia czy aparatu ruchowego, a także w celu zwiększenia mobilności i zakresu ruchów. Po wyposażeniu dwukołowca w sakwy wspomaganie za pomocą silnika pozwoli bez wysiłku dostarczyć do domu nawet ciężkie zakupy. Jeśli lubimy wycieczki rowerowe rower elektryczny składany pozwoli bez obaw o słabą kondycję zwiększyć ich długość i poznawać coraz to nowsze obszary i atrakcje. Bagażnik oraz dodatkowe sakwy pozwolą zabrać niezbędne rzeczy i urządzić na przykład piknik w plenerze. Im więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, tym lepiej dla naszego zdrowia - nawet jeśli nie kosztuje to nas wiele wysiłku fizycznego.
Uregulowania prawne
Zgodnie z obowiązującymi przepisami rower elektryczny (także składany) może mieć silnik, którego moc nie przekracza 250 W, a po osiągnięciu prędkości 25 km/h wspomaganie zostaje wyłączone. Przy zachowaniu takich parametrów nie jest konieczne rejestrowanie pojazdu i wyrabianie specjalnych uprawnień. Wybór rowerów elektrycznych jest ogromny, dlatego też każdy ma szansę znaleźć model odpowiedni dla siebie.
Jazda rowerem elektrycznym staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Wybierając ten pojazd jako środek transportu stawiamy na rozwiązanie ekologiczne i wygodne. Dzięki funkcji składania jednoślad staje się jeszcze bardziej uniwersalny i sprawdza się niemal w każdych warunkach.
Przeczytaj także
-
Przeczytaj, jakie są główne różnice między rowerami elektrycznymi a klasycznymi!
-
Najczęściej zadawane pytania - rowery elektryczne
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o rowery elektryczne znajdziesz w tym artykule!