Rowery górskie, które uprzyjemnią Ci wiosenną wycieczkę
- Blog w BikeSalon.pl
- Sprzęt
- Rowery górskie, które uprzyjemnią Ci wiosenną wycieczkę
Najbardziej popularną od lat kategorią jeśli chodzi o rowery są właśnie rowery górskie (MTB, od Mountain Terrain Bike).
To czym się charakteryzują to szersze i wyższe od szosowych opony, specyficzna geometria oraz przednie, a czasem też tylne zawieszenie. Głównym założeniem jest zapewnienie maksymalnego komfortu i dynamiki mimo nierówności terenu.
Przejażdżki poza ścieżkami rowerowymi w mieście, jazda po lesie, czy bardziej wymagające technicznie górskie szlaki - idealny komfort i dynamikę zapewniają właśnie rowery górskie. Trudno zaprzeczyć, że największą frajdę w jeździe na rowerze dostaniemy podczas dynamicznego zjazdu górską ścieżką, wspinaczki na szczyty, czy podczas szybkiego leśnego przelotu.
Jak wybrać rower MTB?
Modele typu hardtail, czyli wyposażone tylko w przednią amortyzację i „sztywny tył” to idealne rozwiązanie do bardziej uniwersalnego użytkowania. Z kolei typ full-suspension, zarówno z przednim jak i tylnym zawieszeniem, doskonale amortyzuje wstrząsy i poprawia przyczepność. Przeznaczony jest raczej do trudnych zjazdów. Jedną z głównych różnic w użytkowaniu jest waga, modele w pełnej amortyzacji są siłą rzeczy cięższe.
Przy zakupie jednym z dylematów jest odpowiednie dobranie rozmiaru kół. Przez lata najpopularniejszym rozmiarem było koło 26”. Od jakiegoś czasu przeważnie stosuje się większe koła, czyli 27,5” lub 29”. Obecnie modele na kołach 26” najczęściej występują w rowerach dziecięcych, ale oczywiście wciąż można je spotkać w modelach dla dorosłych. Mogą też być dobrym wyborem dla osób niższego wzrostu i drobniejszych.
Rowery górskie na kołach 27,5” i 29” zdominowały rynek, ponieważ lepiej wybierają nierówności. Jadąc po bardziej wymagającym terenie i pokonując przeszkody większe koło pozwala zmniejszyć kąt natarcia. Z drugiej strony, mniejsze koła pozwalają zwiększyć przyśpieszenie, ale z kolei szybciej wytracają swoją prędkość. Przyjęto, że to właśnie większe koła pozwalają zachować dynamikę, ponieważ utrzymują swój pęd. Nie tracą prędkości przy pokonywaniu przeszkód i szybciej odzyskują kontakt z podłożem.
Najciekawsze rowery górskie z sezonu 2020
Można generalnie przyjąć, że idealną i bardziej uniwersalną propozycją będzie rower na 29” kołach. Dobrym wyborem może być na przykład Trek Marlin 6. Jego bazą jest aluminiowa rama Alpha Silver z wewnętrznym prowadzeniem linek, dzięki czemu nie tylko mamy je zabezpieczone, ale też estetycznie to wygląda. Ciekawa geometria ramy i widelec SR Suntour XCT 30 (100 mm skoku). Jest to model, który sprawdzi się zarówno w jeździe po bezdrożach, jak i w dojazdach do pracy.
Opcją dla bardziej wymagającego rowerzysty jest KTM Ultra Flite 29”, czyli dobra jakość w przystępnej cenie. Osprzęt Deore, bardzo dobry hamulec tarczowy Shimano MT200 i amortyzator Suntour XCR o skoku 100 mm sprawiają, że nawet długa jazda po bezdrożach i nierównościach będzie komfortowa i zapewni frajdę. Dobry wybór do jazdy po bardziej wymagającym terenie, ale jest też na tyle uniwersalny, że sprawdzi się na zwykłych asfaltowych ścieżkach.
Jeśli ktoś szuka więcej amortyzacji, spokojnie może wybrać rower Scott Spark 970 z przednią i tylną amortyzacją. Możemy zablokować zarówno jedną, jak i drugą, co pozwala zoptymalizować styl jazdy. Dodatkowo rower ten posiada super lekką aluminiową ramę, co w połączeniu z pełną amortyzacją i zachowaniem jej sztywności pozwala utrzymać kontakt z nawierzchnią niemal cały czas. Prowadzenie na wyboistych ścieżkach jest stabilniejsze i bardziej komfortowe. Na wyposażeniu mamy osprzęt SRAM SX, widelec RockShox i komponenty Syncros.
Z kolei rowery górskie na kołach 27,5” to dobre rozwiązanie dla osób niższego wzrostu, bądź dla takich, które mają swoje konkretne preferencje i przekonanie, że mniejsze koło będzie dla nich atutem. Większość wymienionych wcześniej modeli występuje też w wersji właśnie na mniejszych kołach.
Tym razem model dla pań w wariancie 27,5”, czyli Kellys Vanity 30. Geometria roweru przystosowana jest do damskich potrzeb. Model wyposażony w mechaniczne hamulce tarczowe poprawiające jakość hamowania oraz widelec SR Suntour XCT (100 mm skoku). Lekki rower, idealny do uprawiania turystyki rowerowej, a jednocześnie świetny wybór do codziennych przejażdżek po mieście.
Przykładową propozycją modelu na 26” kołach jest Kellys Madman 30. Męski rower górski wyposażony w 24 biegi, hamulce tarczowe i amortyzowany widelec. Świetny wybór na weekendowe wypady w trudniejsze tereny, umożliwiający rozwijanie umiejętności i pasji oraz zapewniający wygodę i pewność jazdy.
Idzie wiosna i robi się ciepło, czyli jest to idealna pora do jazdy na rowerze. Niezależnie, czy bardziej amatorsko, czy na cięższych trasach - rowery górskie to najbardziej optymalne rozwiązanie. Szerokości i przyczepności!
Przeczytaj także
-
Przeczytaj, w jaką torbę rowerową warto się wyposażyć, by następna wycieczka nie obciążyła Twoich pleców
-
Amortyzacja w rowerach MTB - jak wybrać?
Dowiedz się od czego zależy wysokość skoku amortyzatora w rowerze górskim i jaki model najlepiej spełni Twoje wymagania