Rowery napędzane silnikiem – tylko dla amatorów!
- Blog w BikeSalon.pl
- Ciekawostki
- Rowery napędzane silnikiem – tylko dla amatorów!
Kolarski sezon 2016 rozpoczął się od potężnego trzęsienia Ziemi – w jednym z rowerów należących do Belgijki Femke Van den Driessche, biorącej udział w przełajowych Mistrzostwach Świata, kontrolerzy Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) znaleźli silnik elektryczny!
Mechanizm został ukryty wewnątrz rury podsiodłowej, a napęd generowany przez niego przekazywany był bezpośrednio na oś korby. Niewielkich rozmiarów urządzenie nie generuje oczywiście potężnej mocy, ale pomaga zaoszczędzić zawodnikowi nieco sił i energii, z których może on później skorzystać w kluczowych momentach wyścigu, na przykład podczas sprintu na ostatniej prostej.
Spis treści
Doping mechaniczny
Doping mechaniczny, obok wyniszczającego od lat kolarstwo dopingu farmakologicznego (słynne EPO), nie jest oczywiście niczym nowym. Nowością jest wykrycie go na zawodach rangi mistrzowskiej, co odbiło się szerokim echem na całym świecie. Oburzeni dawni kolarscy mistrzowie żądają dożywotnich dyskwalifikacji dla stosujących tego rodzaju wspomagacze, Unia Kolarska zapowiada bardzo wnikliwe kontrole i surowe kary dla nieuczciwych zawodników. Sprawa wspomnianej Belgijki będzie oczywiście wyjaśniania, sama podejrzana twierdzi, że kontrolowany rower przełajowy nie należał do niej, a do przyjaciela jednego z członków drużyny. Jak jest naprawdę wyjaśni zapewne szczegółowe śledztwo. Jedno jest pewne - silniki w rowerach zawodowców nie powinny już nikogo dziwić. Chęć wygrywania, a zapewne też wielkie pieniądze, jakie się z tym wiążą, pchają poszczególne zespoły i ich zawodników do podejmowania tego rodzaju nieuczciwych kroków. Zabija to oczywiście ducha sportowej rywalizacji i rzuca wielki cień na całą dyscyplinę, od lat nękaną niestety podobnymi skandalami. Pozostaje mieć nadzieję, że opisany przypadek będzie mocno odosobniony lub rower okaże się faktycznie nie należeć do zawodniczki, która oczyści się tym samym z ciążących na niej zarzutach.
Rekreacyjny rower elektryczny
Warto w tym miejscu wspomnieć, że nie zawsze połączenie roweru i silnika powinno budzić negatywne emocje. W tym amatorskim, bardziej rekreacyjnym wydaniu rowery elektryczne, choć często wytykane palcami jako przeznaczone dla tych leniwych rowerzystów, w rzeczywistości pełnią bardzo istotną, ważną funkcję – umożliwiają uprawianie sportu osobom starszym i osłabionym np. w wyniku odniesienia poważnej kontuzji. Z roku na rok zyskują one nowych zwolenników, a oferta producentów stale się powiększa. Nowoczesne rowery elektryczne to już nie tylko dostojne rowery miejskie – w silnik wyposaża się rowery górskie, rowery crossowe czy wreszcie trekkingowe – każdy powinien więc znaleźć coś dla siebie.
Sam silnik różni się oczywiście od tego znalezionego we wspomnianym wyżej rowerze przełajowym – w „legalnych” rowerach elektrycznych nie ma potrzeby ukrywania go wewnątrz ramy, jest więc większy, potężniejszy, montowany najczęściej wewnątrz przedniej lub tylnej piasty, rzadziej w okolicy samej korby. Wysoką wydajność zapewnia bateria o dużej pojemności, która podobnie jak silnik nie musi być schowana, może być więc na tyle duża, aby sprawnie napędzać dany model roweru elektrycznego. Nie ma więc przeszkód, aby w codziennym, pozbawionym rywalizacji użytkowaniu wesprzeć się tego rodzaju nowinkami technicznymi – sportowcy powinni trzymać się do nich z daleka!
Polski rynek rowerowy bardzo pozytywnie zareagował na fakt pojawienia się amatorskich rowerów elektrycznych. Obecnie nie jesteśmy już skazani wyłącznie na dość drogie produkty rozpoznawalnych na świecie rowerowych marek – Polacy często decydują się na rowery marki EcoBike – działającej we Wrocławiu polskiej firmy, która wyspecjalizowała się w produkcji tego typu pojazdów, rokrocznie udoskonalając i poszerzając swoją ofertę. Jeżeli więc chciałbyś na własnej skórze przekonać się, jak działa rower elektryczny i jakie korzyści daje kierującemu zamontowany w nim silnik – koniecznie sprawdź ofertę EcoBike. Na przykładzie rowerów tej marki szybko wyrobisz sobie opinię na temat tego rodzaju udogodnień w rowerach.
Przeczytaj także
-
Dowiedz się, na jakie rowery elektryczne najlepiej zwrócić uwagę i ile kosztują.
-
Rowery elektryczne na podstawie Yamaha
W tym artykule dowiesz się, jakie rowery w tym sezonie zostały wyposażone w napęd marki Yamaha!