Torba na rower - niezbędny element udanej wycieczki
- Blog w BikeSalon.pl
- Sprzęt
- Torba na rower - niezbędny element udanej wycieczki
Wybierając się na wycieczkę rowerową staramy się dokładnie rozplanować cały nasz bagaż tak, by nadmiernie się nie obciążyć.
Pewne rzeczy jednak są nam stale potrzebne, a decydując się na kilkudniowy wyjazd nie możemy zminimalizować ładunku tak bardzo, jak byśmy chcieli, by nasze plecy na tym nie ucierpiały. Z pomocą przychodzą nam więc torby rowerowe, w których możemy spakować dużą część bagażu.
Spis treści
Sakwa na bagażnik
Ten typ torby jest najczęściej wybierany podczas długich wypraw trekkingowych. Sakwy rowerowe to symetryczna konstrukcja, która zwisa po bokach naszego bagażnika, nad tylnym kołem. Dzięki takiemu zastosowaniu rower jest równomiernie obciążony i nie przechyla się na jedną stronę. Sakwa rowerowa najczęściej poza dwiema komorami głównymi posiada wiele przegród, dzięki czemu możemy lepiej zorganizować każdy drobiazg, znaleźć odpowiednie miejsce dla zapasowych części, narzędzi czy kurtki.
Torba podsiodłowa
Jak sama nazwa wskazuje, jest to konstrukcja, którą umieszczamy na sztycy, tuż pod siodełkiem roweru. Torby podsiodłowe mogą być miniaturowe lub porządnie rozbudowane, zależnie od tego, co chcemy w nich przewozić. Ten rodzaj najczęściej sprawdza się do przewozu rzeczy potrzebnych pod ręką, sprawdza się przy transporcie kompletów kluczy, czy batonów energetycznych.
Torba rowerowa na ramę/pod ramę
Torba umieszczona w obrębie ramy roweru jest najwygodniejsza w używaniu, lecz nie pozwoli nam na przewóz zbyt wielu rzeczy. Modele umieszczone na ramie cechują się drobnymi wymiarami, służą do przewozu batoników, a często także posiadają osobną, przezroczystą kieszonkę na telefon. Decydując się na torbę montowaną pod ramą musimy szczególną uwagę przyłożyć do jej wymiarów. W męskim, trekkingowym rowerze nie będzie z tym problemów, ale przy wersji damskiej mamy już mniej miejsca na dodatkowe akcesorium. Dodatkowo, należy sprawdzić, czy torba nie będzie nam przeszkadzała w swobodnym dostępie do bidonu - w końcu stałe nawadnianie się jest konieczne podczas długich wypraw.
Torba na kierownicę
Rozwiązanie stosowane zdecydowanie najrzadziej, jednak przydatne w wielu okolicznościach. Torba rowerowa umieszczona na kierownicy nie powinna być stosowana do przewozu ciężkich rzeczy, gdyż znacznie obniży sterowność konstrukcji. Taki model jednak doskonale sprawdzi się w transporcie rzeczy nieporęcznych, jak śpiwór czy karimata. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które planują przejechanie wielu kilometrów z możliwością spania pod chmurką.
Plecak
Wybierając odpowiedni na wycieczkę plecak powinniśmy dokładnie zastanowić się nad konstrukcją i rozmiarem. Model idealny do pokonywania długich tras będzie posiadał wzmocnione rączki i plecy, obie te części powinny też być dobrze wentylowane. Dzięki temu nadmierne obciążenie, czy upały nie będą tak bardzo dawać nam się we znaki. Kolejną cechą plecaka na rower będą dodatkowe paski na klatce piersiowej i biodrach. Poza komorą główną warto jest mieć dodatkowe kieszenie z przodu i po bokach, zwłaszcza jeżeli nie zdecydujemy się doposażyć naszego roweru w żadną torbę. Miłośnicy krótkich, lecz intensywnych wyjazdów z pewnością polubią się z plecakami wyposażonymi w bukłak. Podczas długich wypraw jednak liczy się każdy milimetr i gram naszego bagażu, dlatego wodę lepiej jest trzymać w koszyku rowerowym i kieszeniach bocznych. Przydatnym rozwiązaniem są gumki transportowe z przodu plecaka - możemy w nich zawsze pod ręką mieć kurtkę przeciwdeszczową w razie nagłego załamania pogody.
Aby nasza wycieczka rowerowa była udana musimy przede wszystkim zabrać ze sobą dobry humor i całe mnóstwo energii. Torby rowerowe stanowią duże ułatwienie w przewozie naszego bagażu i pozwalają na zaoszczędzenie sił, byśmy mogli dojechać w każde miejsce, w jakie tylko pragniemy.
Przeczytaj także
-
Dowiedz się, jakie akcesoria rowerowe mogą Ci się przydać
-
Oświetlenie rowerowe do miasta i na trasę
Oświetlenie rowerowe - kiedy jest potrzebne i jakie kupić