"JAK DOBRAĆ LICZNIK ROWEROWY?" - PORADNIK
Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika na temat doboru liczników rowerowych, dzięki któremu zdobędziesz niezbędną wiedzę i ciekawe informacje. Jednocześnie polecamy nasze bezpłatne doradztwo - wystarczy wypełnić krótką, niezobowiązująca ankietę, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.
Aby przejść do Ankiety, kliknij w obrazek powyżej.
Wybór licznika rowerowego, zwanego także potocznie prędkościomierzem, to tylko z pozoru prosta i oczywista sprawa. Na rynku dostępny jest niezwykle szeroki wachlarz modeli, w cenach od 15 do nawet kilkuset złotych. Czym różnią się te liczniki i który z nich będzie dla nas odpowiedni - postaramy się przybliżyć to zagadnienie.
Wersja podstawowa
Poszczególne modele liczników różnią się od siebie ilością funkcji pomiarowych. Proste urządzenia pokazują naszą aktualną prędkość, długość bieżącej wycieczki, sumaryczny przebieg roweru oraz wyposażone są w zegarek. Większości rowerzystów taki zasób informacji wystarczy i właśnie do niech skierowana jest oferta najtańszych liczników.
Dodatkowe wyposażenie
Modele z wyższej półki cenowej, z przedziału 40-80 zł, oferują znacznie poszerzony zestaw funkcji. Do wspomnianych powyżej dochodzi np. pomiar prędkości średniej, stoper, oraz przydatna funkcja zapamiętywania ustawień (średnicy koła oraz naszych przebiegów) nawet podczas zmiany baterii. Dodatkową funkcją może być ponadto opcja podświetlenia, przydatna oczywiście w czasie nocnych wycieczek. Liczniki mogą być także wyposażone w funkcję obsługi dwóch rowerów - używamy wówczas jednego prędkościomierza, ale mamy dwie osobne podstawki zainstalowane w dwóch rowerowach - po przełożeniu licznika automatycznie przestawia się on na ustawienia wpisane dla tego konkretnego roweru. Funkcja zapamiętywania średnicy koła umożliwia korzystanie z jednego licznika na dwóch rowerach o różnych wielkościach koła.
Liczniki bezprzewodowe
Osobom ceniącym nowinki techniczne, a także estetykę roweru, poleca się liczniki bezprzewodowe. Dane z odbiornika impulsów przesyłane są do licznika drogą radiową. Liczniki bezprzewodowe uchodzą za bezawaryjne i estetyczne. Na rowerze nie ma plątaniny kabli, w przypadku poważniejszego upadku niczego więc nie urwiemy. Z posiadaniem tego rodzaju licznika wiążą się jednak pewne niedogodności - przede wszystkim, wymagana jest większa ilość baterii - musimy w nie zaopatrzyć sam licznik, jego podstawkę oraz odbiornik impulsów. Czasem, gdy przejeżdżamy pod liniami wysokiego napięcia, może dojść do zakłócenia sygnału w całym zestawie, ale trwa to jedynie chwilę i nie powinno stanowić wielkiego problemu.
Licznik bezprzewodowy Sigma
Liczniki z pulsometrem
Najwyższej klasy liczniki łączą wszystkie wspomniane wyżej funkcje z opcją pomiaru tętna - czyli z pulsometrem. W zestawie, oprócz licznika, otrzymujemy także opaskę do zapięcia na klatce piersiowej, która odpowiedzialna będzie za pomiar tętna podczas jazdy. Informacje o tętnie służą skuteczniejszemu treningowi.
Licznik z pulsometrem Sigma