Wybieramy rowerek dla dziecka
Poradnik 07.09.2015 zaktualizowano 30.04.2021

Wybieramy rowerek dla dziecka

Czas czytania: 7 minut
Liczba wyświetleń: 2116

W życiu każdego rodzica przychodzi taki czas, że chce, aby maluch również mógł czerpać radość z jazdy jednośladem.

Początkowo woziliśmy dzieci w foteliku lub przyczepce rowerowej, jednak szybko nasza pociecha staje się na tyle samodzielna, że może rozpocząć własną przygodę z dwoma kółkami. O tym, na co zwracać uwagę kupując rower dla malucha, przeczytasz poniżej.

Kiedy rozpocząć przygodę z rowerem?

Rowerową pasję u naszych pociech możemy rozwijać już od najmłodszych lat. Gdy tylko maluch samodzielnie trzyma główkę, możemy zacząć wykorzystywać specjalną przyczepkę rowerową, umożliwiającą bezpieczne podróżowanie. Takie przyczepki są bardzo stabilne, a ich konstrukcja uniemożliwia wywrotkę - nawet przy szybkich manewrach. Do 2011 roku przewożenie dzieci w tego typu wózkach rowerowych było zabronione, jednak dzięki nowelizacji Kodeksu Ruchu Drogowego ten rodzaj podróżowania z dzieckiem stał się możliwy. Dodatkowo wspomniana ustawa precyzuje warunki przewożenia dzieci na rowerze - dowiadujemy się z niej, że pociechy w wieku do 7 lat mogą być transportowane jednośladem doposażonym w odpowiedni fotelik lub siodełko.

ROWEREK BIEGOWY PUKY LR 1L CZERWONY|BIAŁY

ROWEREK BIEGOWY PUKY LR 1L CZERWONY|BIAŁY

459 PLN
ROWEREK BIEGOWY PUKY WUTSCH  RÓŻOWY|POMARAŃCZOWY

ROWEREK BIEGOWY PUKY WUTSCH RÓŻOWY|POMARAŃCZOWY

279 PLN
ROWEREK BIEGOWY PUKY LR 1L RÓŻOWY|CZARNY

ROWEREK BIEGOWY PUKY LR 1L RÓŻOWY|CZARNY

459 PLN
ROWEREK BIEGOWY PUKY LR RIDE BIAŁY|RÓŻOWY

ROWEREK BIEGOWY PUKY LR RIDE BIAŁY|RÓŻOWY

729 PLN
ROWEREK BIEGOWY CREME MICKY GRANATOWY

ROWEREK BIEGOWY CREME MICKY GRANATOWY

559 PLN
ROWER PUKY STEEL 18 RÓŻOWY

ROWER PUKY STEEL 18 RÓŻOWY

849 PLN
ROWER PUKY CYKE 16-1 RÓŻOWY

ROWER PUKY CYKE 16-1 RÓŻOWY

1359 PLN
ROWER PUKY STEEL 18 ZIELONY

ROWER PUKY STEEL 18 ZIELONY

849 PLN
ROWEREK BIEGOWY PUKY  LR M PLUS ZIELONY

ROWEREK BIEGOWY PUKY LR M PLUS ZIELONY

409 PLN
ROWEREK BIEGOWY PUKY PUKYLINO ZIELONY|NIEBIESKI

ROWEREK BIEGOWY PUKY PUKYLINO ZIELONY|NIEBIESKI

229 PLN
ROWEREK BIEGOWY PUKY LR RIDE BR CZARNY

ROWEREK BIEGOWY PUKY LR RIDE BR CZARNY

899 PLN
ROWER PUKY CYKE 18-1 GRANATOWY

ROWER PUKY CYKE 18-1 GRANATOWY

1409 PLN

Owe siodełko bądź fotelik są kolejnym sposobem na rozpoczęcie przygody rowerowej naszych milusińskich. Wspólną jazdę możemy zacząć, gdy nasze dziecko potrafi samodzielnie siedzieć, a jego kręgosłup jest na tyle rozwinięty, że bez problemu poradzi sobie z nierównościami, jakie spotkamy na drodze. Wybierając fotelik rowerowy trzeba wiedzieć, że te różnią się od siebie kilkoma rzeczami. Jest to między innymi rodzaj budowy, miejsce montażu czy w końcu dodatkowe funkcje. Waga pociechy podróżującej w foteliku w większości przypadków nie może przekraczać 22 kilogramów. Gdy maluch zaczyna chodzić, śmiało możemy pomyśleć o zakupie rowerka biegowego. Kiedy podróżujemy z naszymi podopiecznymi bardzo ważne jest bezpieczeństwo, dlatego dobór odpowiedniego sprzętu ma tak ogromne znaczenie.

Pierwszy rowerek

Zakup jednośladu dla dziecka wiąże się nie tylko z doborem odpowiedniej wielkości ramy, ale również jej wagi. Dzieci rosną w różnym tempie, a ich wiek właściwie nie jest wyznacznikiem do zakupu roweru. Dobrym sposobem na pierwszy kontakt dziecka z jednośladem jest zakup rowerka biegowego. Pozbawiony jest on układu napędowego, a dziecko odpychając się nóżkami w pierwszej kolejności będzie się uczyć utrzymywać równowagę - dzięki temu przesiadając się na zwykły jednoślad szybciej pojmie technikę jazdy. Nie od dziś wiadomo, że jeżdżąc na rowerku biegowym dziecko skupia większość swojej uwagi właśnie na utrzymywaniu równowagi, brak tu innych bodźców, jak nauka pedałowania. Dzięki wykorzystaniu hamulców typu V-brake nasza pociecha uczy się też zatrzymywać, dlatego też rowery biegowe są tak popularne. Innym pomysłem na zaszczepienie rowerowej pasji malucha jest wybór rowerka trójkołowego. Któż z nas w dzieciństwie nie marzył o takim pojeździe? Dziś szeroki wybór umożliwia rozsądny zakup. Rowerki takie bardzo często są doposażone w specjalne uchwyty umożliwiające opiekunowi pchanie pociechy, gdy opadnie z sił. Zastosowano tutaj również podpórki pod stopy, aby podczas popychania małego rowerzysty ten mógł wygodnie oprzeć nóżki. Te kolorowe rowerki bardzo często producenci wzbogacają o takie akcesoria, jak pojemnik na zabawki, interaktywną, grającą kierownicę czy parasol chroniący przed słońcem. W tym miejscu warto też wspomnieć o popularnych „jeździkach” - są to większych rozmiarów zabawki wyposażone w kółka. Chociaż poza nimi nie mają za wiele wspólnego z rowerami, to są źródłem niezłej zabawy. Wszystkie wspomniane typy dziecięcych rowerków z pewnością przyczynią się do wzrostu zainteresowania naszych pociech aktywną formą wypoczynku.

                    Rowery dziecięce | BikeSalon.pl

Rower dla kilkulatka

Jak wiadomo dzieci rosną w ekspresowym tempie, a taki mały rowerek biegowy czy trójkołowy bardzo szybko okaże się niewystarczający, dlatego kolejnym krokiem jest kupno roweru z prawdziwego zdarzenia. O czym pamiętać? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie możemy od wszystkich dzieci w danym wieku wymagać tego samego. Wybierając sprzęt dla młodego sympatyka jazdy rowerowej trzeba uwzględnić jego wzrost oraz, co ważne, możliwości fizyczne. Kiedy maluch ma 2-3 lata i jest na tyle rozwinięty, że bez mniejszych problemów może samodzielnie jeździć, można pomyśleć o zakupie roweru o kołach w rozmiarze 12 cali. Przykład takiego sprzętu zobaczysz tutaj. Te małe jednoślady będą idealnym wyborem na pierwsze wycieczki w rodzinnym gronie. Wyposażono je w ramy o specjalnej, obniżonej geometrii ułatwiającej wsiadanie. Również dodatkowe boczne kółka są gwarancją bezpieczeństwa, a osłona łańcucha oraz mocne hamulce przyczynią się do pewnej jazdy. Kiedy dziecko jest starsze, 12 calowy sprzęt można zamienić na nieco większy, 16 calowy rowerek. W większości przypadków boczne kółka nie będą już potrzebne, gdyż dzieci w wieku 4-5 lat, o ile wcześniej jeździły na rowerku biegowym czy wyposażonym w mniejsze koła, świetnie radzą sobie z samodzielną jazdą. Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, śmiało można zamontować wspomniane kółeczka, nawet do rowerków z kołem 20''. Odpowiednio niska rama jest niezmiernie istotna, gdyż dzięki niej nasza pociecha ma możliwość bezpiecznego zejścia z roweru w nagłych sytuacjach. Z dodatkowego wyposażenia spotkamy tutaj błotniki czy bagażnik. Obowiązkowo w rowerkach dziecięcych znajdziemy też odblaski, poprawiające widoczność małego rowerzysty.

Podsumowując. Nie każde dziecko w podobnym wieku ma takie same predyspozycje do jazdy. Jedne są większe i mają więcej siły i zapału, inne przeciwnie. Dlatego wybierając dziecięcy rowerek trzeba to uwzględnić. Istotny jest też dobór odpowiedniej wielkości ramy, tak aby dziecko schodząc z jednośladu nie zrobiło sobie krzywdy. Gdy uwzględnimy powyższe czynniki, z pewnością wybrany rower będzie źródłem niezapomnianych wspomnień dla malucha. Któż bowiem nie wspomina z sentymentem swojego pierwszego rowerku?

                            Rowery juniorskie | BikeSalon.pl

Rower dla pierwszoklasisty

Kiedy dziecko rozpoczyna naukę szkolną, jest już na tyle duże, że dotychczasowy rower znów staje się niewystarczającym sprzętem. Jeśli wzrost dziecka jest odpowiedni, można pomyśleć o dwóch kółkach w rozmiarze 20 cali. Rowery te poza wielkością nie odbiegają od standardowych jednośladów kupowanych przez dorosłych. Lekkie ramy o wygodnej geometrii oraz dobrej jakości osprzęt, to nie tylko wygoda jazdy, ale też bezpieczeństwo. Rowery te wyposażono już w przerzutki, a dwa hamulce pozwalają na szybkie zatrzymanie w sytuacji awaryjnej. Taki sprzęt idealnie sprawdzi się nie tylko na podwórku, ale też podczas spaceru czy na dalszych rodzinnych wycieczkach. W tym miejscu warto też wspomnieć, że Kodeks Ruchu Drogowego zakłada, że dziecko w wieku do 10 lat jeżdżące samodzielnie może poruszać się jednośladem pod opieką dorosłych. W świetle tych przepisów taki rowerzysta jest pieszym i nie może poruszać się po jezdni. Również jego opiekun powinien jechać chodnikiem. Natomiast dzieci w wieku powyżej 10 lat mogą korzystać z jezdni, jednak obowiązkowo powinny posiadać kartę rowerową.

Rower o kołach w rozmiarze 24 cale

Bardzo szybko przychodzi taki okres, kiedy nasze pociechy wyrastają również z roweru wyposażonego w koła o rozmiarze 20 cali. Na co zwracać wybierając jego godnego następcę? Jeśli pozwala na to wzrost naszego dziecka, możemy kupić rower, który posłuży dłuższy okres, niż tylko 2 – 3 lata. Trzeba jednak pamiętać, aby nie kupować jednośladu na wyrost, ponieważ będzie on wtedy większą udręką, niż źródłem radości. Rowery juniorskie o rozmiarze kół wynoszącym 24 cale to w pełni funkcjonalny sprzęt.

ROWER WINORA CHICA 20-3 KOŁA 20" RÓŻOWY

ROWER WINORA CHICA 20-3 KOŁA 20" RÓŻOWY

1919 PLN
ROWER WINORA CHICA 24-7 KOŁA 24" MIĘTOWY

ROWER WINORA CHICA 24-7 KOŁA 24" MIĘTOWY

2499 PLN
ROWER EIGHTSHOT X-COADY 24 FS KOŁA 24" ZIELONY

ROWER EIGHTSHOT X-COADY 24 FS KOŁA 24" ZIELONY

2019 PLN
ROWER KELLYS KITER 90 2020 KOŁA 24" BRĄZOWY

ROWER KELLYS KITER 90 2020 KOŁA 24" BRĄZOWY

2249 PLN
ROWER HAIBIKE SEET GREEDY 16" 2021 KOŁA 16" NIEBIESKI

ROWER HAIBIKE SEET GREEDY 16" 2021 KOŁA 16" NIEBIESKI

1129 PLN
ROWER EIGHTSHOT X-COADY 20 SL KOŁA 20" POMARAŃCZOWY

ROWER EIGHTSHOT X-COADY 20 SL KOŁA 20" POMARAŃCZOWY

1739 PLN
ROWER EIGHTSHOT X-COADY 20 FS KOŁA 20" ZIELONY

ROWER EIGHTSHOT X-COADY 20 FS KOŁA 20" ZIELONY

1899 PLN
ROWER SCOTT ROXTER 26 DISC 2021 KOŁA 26" BEŻOWY

ROWER SCOTT ROXTER 26 DISC 2021 KOŁA 26" BEŻOWY

2299 PLN
ROWER EIGHTSHOT X-COADY 24 SL KOŁA 24" POMARAŃCZOWY

ROWER EIGHTSHOT X-COADY 24 SL KOŁA 24" POMARAŃCZOWY

1899 PLN
ROWER EIGHTSHOT X-COADY 275 SL KOŁA 27,5" NIEBIESKI

ROWER EIGHTSHOT X-COADY 275 SL KOŁA 27,5" NIEBIESKI

1949 PLN
ROWER EIGHTSHOT X-COADY 20 SL KOŁA 20" NIEBIESKI

ROWER EIGHTSHOT X-COADY 20 SL KOŁA 20" NIEBIESKI

1739 PLN
ROWER EIGHTSHOT X-COADY 275 FS KOŁA 27,5" ZIELONY

ROWER EIGHTSHOT X-COADY 275 FS KOŁA 27,5" ZIELONY

2149 PLN

Producenci tak dostosowali swoją ofertę, że bez problemu znajdziemy jednoślady o konkretnym zastosowaniu, jak chociażby typowe rowery szosowe w mniejszym wydaniu. Mnogość dostępnych akcesoriów pozwoli tak dostosować rower do potrzeb dziecka, że będzie mu służył przez dobrych parę lat. Częstym rozwiązaniem jest też sprzedanie za małego roweru i kupno odpowiedniego do wzrostu dziecka modelu.

Rower jest populanym prezentem komunijnym. Wiąże się z tym pewien problem, na pozór nieistotny, jednak potrafiący przysporzyć nie lada kłopotu: zazwyczaj takie rowery są nabywane na wyrost. Co roku w okresie wiosennym, kiedy to mają miejsce uroczystości kościelne, na ulicach osiedli i wiosek pojawiają się liczne grupy młodych rowerzystów, ledwo sięgających do pedałów. Być może im to nie przeszkadza, jednak trzeba mieć świadomość, że taka jazda jest nie tylko niewygodna, ale również bardzo niebezpieczna, dlatego nacisk powinniśmy położyć właśnie na wybór odpowiedniego rozmiaru ramy. Kolejną kwestią jest oferta sezonowa hipermarketów - wiosną w marketach aż roi się od rowerów, których jakość bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Dlatego aby nie popełnić błędu i nie kupić sprzętu niskiej jakości, po rower udajmy się do sklepu specjalizującego się w ich sprzedaży. Będziemy mieć wtedy pewność co do jakości oferty, a także zawsze dostaniemy tam profesjonalną poradę sprzedawcy.

Nasi milusińscy bardzo szybko rosną, a rozwijanie rowerowej pasji możemy rozpocząć bardzo wcześnie. Wybierając rowerek dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na jego jakość oraz rozmiar. Dodatkowo warto pomyśleć o elementach wpływających na bezpieczeństwo: dobrych światłach rowerowych, odblaskach czy kasku. Rower powinien się także podobać naszemu młodemu miłośnikowi jednośladów. Połączenie tych warunków zagwarantuje nam radość płynącą z rowerowej pasji naszych pociech.

Ocena

5.0 (głosów: 2)

Podziel się

Przeczytaj także

˄

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nagłówek

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij