Rowery miejskie, czyli jak zastąpić auto na krótkich dystansach
Poradnik 16.03.2020 zaktualizowano 13.05.2021

Rowery miejskie, czyli jak zastąpić auto na krótkich dystansach

Czas czytania: 5 minut
Liczba wyświetleń: 1519

Każdego roku na ulicach naszych miast pojawiają się setki nowych aut.

Ich ilość jest już znacznie większa niż przepustowość miejskich ulic, co powoduje tworzenie się długich korków, szczególnie w godzinach szczytu. Codziennie jadąc do pracy, na uczelnię czy umówione spotkanie spędzamy w korkach długi czas, a poziom naszego stresu i dyskomfortu wzrasta. Sposobem na poradzenie sobie z tą sytuacją jest zmiana środka lokomocji. Rowery miejskie to popularny i coraz bardziej lubiany sposób na pokonanie krótkich dystansów w mieście. Zobaczmy jakie korzyści niesie za sobą zmiana auta na jednoślad.

Wolność poruszania się

Dla wielu kierowców koronnym argumentem przeciwko jeździe na rowerze jest szybkość poruszania się. Faktem jest, że na dłuższych dystansach auto sprawdza się dużo lepiej niż rower i cel naszej podróży osiągamy szybciej. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej jeśli poruszamy się zakorkowanymi ulicami naszych miast. Jadąc rowerem w każdej chwili możemy ominąć korki, wybrać alternatywną trasę czy skręcić na chodnik. Dzięki tej swobodzie samochody w korku zostawiamy w tyle. Rowerem pokonamy także naszą trasę mając do wyboru o wiele więcej możliwości. Drogę do pracy możemy skrócić wybierając trasę przez park, pokonując tunel podziemny czy przenosząc rower przez schody. Różne elementy miejskiej infrastruktury niedostępne dla aut pokonamy bez problemu poruszając się jednośladem. Rowery miejskie dają też możliwość dojechania do samego celu naszej wyprawy (jazda „od drzwi do drzwi”). Oszczędzamy w ten sposób czas i sprawnie poruszamy się w miejskim gąszczu. Aby przesiąść się na rower nie potrzeba nam żadnych dodatkowych uprawnień. Jeśli mamy skończone 18 lat jazda jednośladem jest dla nas dostępna bez żadnych ograniczeń. Młodsi uczestnicy ruchu drogowego muszą zadbać o posiadanie karty rowerowej. Aby nauczyć się jeździć na rowerze nie potrzeba także żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy chęć i konsekwencja by w krótkim czasie posiąść umiejętność, której nie zapomina się już do końca życia.

Kompaktowe rozmiary

Rower, w przeciwieństwie do samochodu, nie zajmuje dużo miejsca. Możemy przechowywać go w piwnicy, komórce lokatorskiej, na klatce schodowej a nawet w naszym mieszkaniu czy na balkonie. Gdy zainwestujemy w specjalne haki, rower możemy powiesić także na ścianie, będzie wtedy zajmował jeszcze mniej miejsca. Aby zaparkować auto potrzeba znacznie więcej specjalnie przeznaczonego na ten cel miejsca – garażu, miejsca na parkingu czy miejsca postojowego.

Ma to też konkretne przełożenie na parkowanie. Rower możemy zostawić właściwie wszędzie, przypinając go do latarni, barierki czy stojaka rowerowego, których w naszych miastach jest coraz więcej. Z parkowaniem auta jest znacznie większy problem. Często jest kłopot ze znalezieniem odpowiedniego miejsca, blisko naszego celu i na szukanie tego właściwego tracimy nasz cenny czas. Parkingi w centrach miast są płatne, więc ponosimy dodatkowe koszty.

Oszczędności

Jazda na rowerze to jeden z najtańszych środków poruszania się. Ceny rowerów miejskich zaczynają się już od kilkuset złotych. Jeśli zdecydujemy się na zakup roweru używanego, jego koszt będzie jeszcze mniejszy. Jednak nawet jeśli zainwestujemy w nowy sprzęt, dobrej jakości, od renomowanego producenta, taka inwestycja szybko zwróci się. Jedyne o co musimy zadbać to przegląd roweru raz na jakiś czas. Koszty użytkowania i serwisowania jednośladów są nieporównywalnie mniejsze od kosztów eksploatacji auta. Każdy właściciel samochodu musi liczyć się w wieloma wydatkami – coroczny przegląd techniczny, ubezpieczenie, wymiana części i płynów. Zakup auta to także niebagatelny wydatek, szczególnie jeśli chcemy by było sprawne i posłużyło nam przez dłuższy czas. Auto trzeba także tankować, co przy ciągle rosnących cenach paliw stanowi coraz większy procent domowego budżetu. Do kosztów utrzymania samochodu doliczyć trzeba także koszt przejazdu przez drogi płatne oraz koszty parkowania. Porównując te wszystkie wydatki z kosztami poruszania się rowerem zyskujemy bardzo poważny argument za tym, by przesiąść się na jednoślad i korzystać z niego tak często jak jest to możliwe.

Modnie, zdrowo i ekologicznie

Rowery miejskie dzięki modnej stylistyce wpisują się w trendy modowe i zdrowy styl życia. Takim środkiem lokomocji możemy poruszać się zarówno w stroju sportowym, jak i bardziej eleganckim. Jazda miejskim rowerem w marynarce, sukience i wizytowych butach nie tylko nikogo nie dziwi, ale wpisuje się w aktualne trendy. Właściwie tylko my decydujemy o naszym stylu, a rower miejski jest na tyle uniwersalny, że wpisze się w każdy wariant wybranej przez nas garderoby. Funkcjonalne koszyki czy bagażnik pozwolą zabrać nam ze sobą torebkę, teczkę czy plecak, czyli wszystko co jest niezbędne każdego dnia. Pokonując codziennie kilka kilometrów zapewniamy sobie także niezbędną dawkę ruchu, dbając o kondycję fizyczną i zdrowie. To ważne szczególnie w przypadku osób spędzających większość część dnia w pozycji siedzącej. Jazda na rowerze wzmacnia nasze serce, układ krążenia i płuca, poprawiając ogólną wydolność organizmu. To idealna profilaktyka chorób układu oddechowego i krążeniowego. Przy takiej aktywności nie obciążamy naszych stawów oraz całego organizmu. Nie bez przyczyny jazda na rowerze zalecana jest w rehabilitacji różnych schorzeń. Jest na tyle bezpieczna, że mogą ją uprawiać właściwie wszyscy. Zamieniając auta na rowery miejskie wpisujemy się też w ekologiczny styl życia. Korzystając z auta emitujemy do środowiska szkodliwe związki chemiczne, hałasujemy i zużywany paliwo. Wszystko to niekorzystnie wpływa na kondycję naszej planety. Jeśli myślimy o przyszłości własnej i naszych dzieci warto już dziś przyczynić się do tego byśmy żyli w zdrowszej rzeczywistości.

Rowery miejskie w akcji

Nie bez znaczenia jest także wpływ codziennej dawki ruchu na nasze samopoczucie. Każdy wysiłek fizyczny wyzwala w naszym organizmie hormony szczęścia, dzięki którym nasz nastrój i samopoczucie poprawiają się. To ważne, gdyż codzienne obowiązki często wyzwalają w nas napięcie i stres. Zamiana auta na rower miejski łączy przyjemne z pożytecznym. Dzięki tej małej zmianie szybko zauważymy duże korzyści nie tylko dla nas samych, ale i dla kondycji naszej planety.

Ocena
5.0 (głosów: 4)
Podziel się
Przeczytaj także
˄

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nagłówek

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij