

Letnie rękawiczki rowerowe z długim palcem - dla kogo?
- Blog w BikeSalon.pl
- Poradnik
- Letnie rękawiczki rowerowe z długim palcem - dla kogo?
W ofercie letnich rękawiczek rowerowych zdecydowaną większość stanowią tzw. rękawiczki z krótkim palcem, czyli odsłaniające jak największą część dłoni.
Ich główną funkcją jest poprawa przyczepności dłoni na kierownicy oraz komfortu - gąbki lub wkładki żelowe w spodniej części czynią chwyt bardziej komfortowym, amortyzując drgania dochodzące do rąk z kierwnicy. Istnieje oczywiśćie spore grono przeciwników rękawiczek latem (opalenizna, komfort termiczny, zbędna amortyzacja) ale w większości przypadków jest to element ubioru powszechnie stosowany. Obok rękawiczek z krótkim palacem znajdziemy zawsze kilka par z długim palcem, czyli po prostu pełnych rękawiczek. W teorii ich użytkowanie w wysokich temperaturach musi być udręką, ale mają one swoje konkretne przeznaczenie. Kto powinien z nich korzystać?
Zalety rękawiczek z długim palcem
Rękawiczki z długim palcem mają dwie bardzo ważne zalety. Zdecydowanie lepiej, skuteczniej, obsługuje się w nich klamki hamulcowe i manetki. Spocone palce nie ślizgają się, są zawsze tam, gdzie tego chcemy. Rowerzysta zyskuje pewność hamowania w najtrudniejszych warunkach. Druga korzyść wynika z pokrycia wierzchu rękawiczek, także palców, mocniejszym materiałem, a często także wystającymi wstawkami z gumy lub innego tworzywa sztucznego. Wyrostki te stanowią skuteczne zabezpieczenie przez uderzającymi w dłonie gałęziami oraz kamyczkami, na które natkną się zapewne rowerzyści mknący przez gęste lasy ze znacznymi prędkościami.
Dla kogo rękawiczki z długim palcem
Dlatego też z letnich rękawiczek z długim palcem skorzystają głównie wyczynowcy - rowerzyści osiągający znaczne prędkości z trudnym technicznie terenie, gdzie panowanie nad rowerem jest sprawą życia i śmierci.
Nie ma miejsca na palce zsuwające się z klamek czy lejacą się z dłoni krew - liczy się każda sekunda, każda zmiana biegu, każde hamowanie. Takie rękawiczki spotkamy czasem u użytkowników rowerów szosowych - konieczność precyzyjnego, mocnego hamowania na piekielnie szybkich zjazdach nie zawsze jest do osiągnięcia przy pomocy gołych palców. W jeździe na granicy przyczepności sprawne ręce to podstawa.
Pozostali użytkownicy, amatorzy, nie powinni zaprzątać sobie głowy długim palcem. Nie wykorzystają atutów, a dyskomfort w postaci zwiększonej temperatury dłoni niekorzystnie wpłynie na wrażenia z wycieczki! Rękawiczki z długim palcem są oczywiście nieco droższe, warto więc zostawić je największym zapaleńcom!
Przeczytaj także
-
Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w porządną odzież na rower i korzystać z niej na co dzień
-
Samodzielna wymiana opon rowerowych - to łatwiejsze niż myślisz
Podpowiadamy kiedy przydatne okazują się łyżki do opon rowerowych i jak własnoręcznie dokonać wymiany opony lub dętki