Oświetlenie rowerowe: lepsza widoczność, większe bezpieczeństwo
- Blog w BikeSalon.pl
- Poradnik
- Oświetlenie rowerowe: lepsza widoczność, większe bezpieczeństwo
Sezon rowerowy w pełni, ciepłe dni i noce sprzyjają turystyce rowerowej - nawet po zmierzchu.
Niestety, lada dzień nadejdzie jesień, a ponura aura i krótsze dni sprawią, że będziemy zmuszeni pomyśleć o dobrym oświetleniu rowerowym. O rodzajach oświetlenia, ale też o obowiązkowym w tym zakresie wyposażeniu roweru przeczytasz w niniejszej publikacji.
Spis treści
Bądź widoczny
Często, zarówno jako piesi jak i jako rowerzyści, wychodzimy z założenia, że skoro my widzimy innych uczestników ruchu drogowego, to i oni nas widzą. Niestety, jest to tylko złudne wrażenie, które może mieć tragiczne skutki, dlatego tak ważne jest używanie oświetlenia rowerowego - nie tylko jego obowiązkowych elementów, ale także dodatkowego wyposażenia, poprawiającego naszą widoczność. Cóż jest ważniejszego podczas jazdy rowerem od naszego bezpieczeństwa? Nie powinniśmy przesadzać, aby nie stać się „jeżdżącą choinką”, jednak zawsze należy pamiętać o podstawowym oświetleniu.
Do obowiązkowych elementów oświetlenia roweru należy światło przednie o jasnej barwie, które nie może oślepiać innych uczestników ruchu drogowego, z tyłu natomiast obowiązkowe jest światło czerwone. Zamontowane źródła światła mogą być zdejmowane, a wysokość, na której są umieszczone, nie powinna przekraczać 150 cm - z tego powodu popularne światła czołowe nie wchodzą w grę jako podstawowe oświetlenie. Obowiązkowo musimy posiadać tylni odblask w kolorze czerwonym o kształcie innym niż trójkąt. Warto też pomyśleć o przednim białym odblasku. Odblaski w pedałach, na rantach opon czy kamizelki nie są obowiązkowe, ale warto rozważyć ich zakup.
Podział oświetlenia rowerowego
Niestety, nie każde oświetlenie rowerowe jest równe skuteczne, dlatego wybór powinien być uwarunkowany nie tylko wielkością budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na zakup, ale też częstotliwością oraz warunkami użytkowania roweru. W sklepach rowerowych spotkamy się z szeroką ofertą tego, niewątpliwie bardzo ważnego, elementu wyposażenia rowerowego. Podział jest bardzo zróżnicowany - oświetlenie rowerowe możemy podzielić ze względu na sposób zasilania, montażu lub też wykorzystywania. Sposób zasilania może być różny, do najbardziej popularnych należy zasilanie bateryjne, ale spotkamy się także z zasilaniem tradycyjną prądnicą zamontowaną do ramy roweru bądź umieszczoną w piaście rowerowej. Możliwe jest też zasilanie akumulatorowe. Takie lampki wyposażono w akumulatory umożliwiające wielokrotne ładowanie za pośrednictwem kabla sieciowego bądź USB. Jest to dość wygodny sposób, gdyż nie musimy wozić ze sobą zapasowego zasilania. Z kolei plusem tradycyjnego dynama jest jego stosunkowo niska cena, jednak ma ono też minusy. Dynamo wytwarza opór toczenia, który może wpływać na pogorszenie osiągów sportowca. Dynama umieszczone w piaście rowerowej są droższe, ich opór jest minimalny, ale niestety są cięższe i wpływają na wagę jednośladu.
Innym typem podziału jest rozróżnianie oświetlenia ze względu na sposób montażu. Znajdziemy tutaj tradycyjne lampki rowerowe, montowane do widełek rowerowych bądź amortyzatora. Tylne światło montowane może być również do bagażnika lub błotnika, jeśli jednoślad takowy posiada. Taki tradycyjny zestaw będzie idealnie pasował do roweru miejskiego bądź retro. Dla bardziej wymagających użytkowników istnieje możliwość zamontowania oświetlenia na kierownicy. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych uchwytów umożliwiających proste wypięcie oświetlenia i użytkowanie go jako zwykłej latarki. Wybierając światła spotkamy się także z takim asortymentem, który montowany jest za pomocą gumki, bądź specjalnego silikonowego uchwytu. Lampki tego typu, ze względu na swoją niewielką moc, raczej zawiadamiają innych użytkowników drogi o naszej obecności, niż oświetlają jezdnię.
Ostatnim typem podziału, o którym należy wspomnieć jest sposób wykorzystania. Podczas jazdy oświetlonymi miejskimi ulicami nie potrzebujemy lampek rowerowych o takiej samej mocy, jak jeżdżąc w lesie, dlatego w tym pierwszym przypadku wystarczy oświetlenie o słabszej mocy. Wyznacznikiem w poszukiwaniu tego typu akcesoriów powinna być ich moc wyrażona w lumenach. Im więcej lumenów, tym więcej światła.
Wybór oświetlenia rowerowego nie jest łatwym zadaniem, ponieważ poszczególne modele nie są sobie jakościowo równe. Jeśli jeździmy po zmierzchu, powinniśmy dobrze przemyśleć zakup oświetlenia, gdyż od jego jakości zależeć będzie nasze bezpieczeństwo. Przy jego wyborze nie powinniśmy przesadzić - owszem, jest bardzo istotne, lecz jego nadmiar może być równie niebezpieczny, jak jego brak. Dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie się do obowiązkowych elementów rowerowego oświetlenia, jednak trzeba o nim pamiętać, bowiem tak jak w samochodzie pasy bezpieczeństwa, tak w rowerze światła niejednokrotnie mogą uratować nam życie.
Przeczytaj także
-
Dowiedz się więcej o rodzajach zapięć rowerowych i wybierz najlepsze
-
Lampki rowerowe – zadbaj o swoje bezpieczeństwo i komfort jazdy
Właściwa widoczność to podstawa podczas przemieszczania się jednośladem - podpowiadamy jak wybrać lampki rowerowe