Rowery elektryczne Maxim i Medano – światowa jakość w polskiej cenie!
Sprzęt 22.04.2016 zaktualizowano 19.10.2020

Rowery elektryczne Maxim i Medano – światowa jakość w polskiej cenie!

Czas czytania: 8 minut
Liczba wyświetleń: 16470

Polskie marki rowerowe Medano i Maxim, zrzeszone pod szyldem Zasada Bikes, obecne są na rynku od prawie 20 lat, mogą więc pochwalić się sporym doświadczeniem w produkcji jednośladów.

Ciągły rozwój i dążenie do doskonałości spowodowały, że już w 2003 roku w kręgu zainteresowań szefów obu marek pojawiły się rowery elektryczne, zyskujące wówczas na popularności w całej Europie. Włodarze Zasada Bikes podeszli do tematu bardzo poważnie – do prac na rowerami napędzanymi silnikami elektrycznymi zatrudniono inżynierów z czołowych polskich uczelni technicznych, a pierwsze wypuszczone na rynek w 2011 roku projekty ujrzały światło dziennie dzięki ścisłej współpracy producenta z Instytutem Mechatroniki i Systemów Informatycznych Politechniki Łódzkiej. Trud włożony w ich opracowanie nie poszedł na marne – rowery szybko uzyskały niezbędne certyfikaty i stały się hitem sprzedażowym w znacznej części Europy Zachodniej. Po sukcesach za granicą przyszedł czas na podbój własnego podwórka, głównie poprzez zaproponowanie rozwiązań alternatywnych względem oferty dominującej dotychczas na rynku elektryków firmy EcoBike. Zdrowa konkurencja zaowocowała pojawieniem się kilku ciekawych rozwiązań w przystępnej cenie, którym przyjrzymy się dziś nieco bliżej. Rzucającym się w oczy czynnikiem różniącym od siebie kolekcje obu producentów jest miejsce montażu silnika. Marki Medano i Maxim stawiają na napęd zamknięty w przedniej piaście, Ecobike preferuje wspomaganie w piaście tylnej, choć są oczywiście wyjątki od tej reguły. Czym jeszcze wyróżniają się rowery elektryczne spod szyldu Zasada Bikes? Zapraszamy do lektury!

MAXIM E-MAXIM 1.6.7

Rowery elektryczne Maxim

Oferta rowerów elektrycznych Maxim obejmuje 2 modele, męski i damski, dodatkowo każdy w dwóch wariantach wyposażeniowych. Dziś przyjrzymy się tym przystępniejszym cenowo wersjom dla każdej z płci, które powinny zadowolić szerokie grono użytkowników poszukujących niedrogiego roweru elektrycznego do przemieszczania się w mieście i poza nim – na utwardzonych szlakach szutrowych.

Przeznaczony dla mężczyzn rower elektryczny Maxim E-Maxim 1.5.3 2016 oferowany w cenie 3949 złotych to typowy rower miejski, oparty na dużych kołach w rozmiarze 28 cali i aluminiowej ramie umożliwiającej komfortowe pokonywanie nawet nieco dłuższych wycieczek po asfalcie i w lekkim terenie poza nim. Wygodzie służą amortyzator przedni SR Suntour o skoku 63 mm oraz amortyzowana sztyca podsiodłowa, na której osadzono wygodne siodełko o typowo męskim profilu. Uzyskanie odpowiedniej pozycji na rowerze umożliwia regulowany mostek i gięta, zaopatrzona w ergonomiczne chwyty kierownica. Napęd to sprawdzony Shimano Nexus – bezawaryjny i bezobsługowy system 3-biegowy ukryty w tylnej piaście. Całości dopełniają solidne opony Kenda, pełne błotniki SKS oraz zestaw elektrycznego oświetlenia. Bardzo ciekawie skomponowany rower miejski, wyposażony dodatkowo w silnik elektryczny o mocy 250W, umieszczony w przedniej piaście. Taki sposób ulokowania tego dość ciężkiego elementu wpływa korzystnie na rozkład masy w całym rowerze, który gotowy do jazdy waży 25 kg. Za zasilanie odpowiada umieszczona na tylnym bagażniku bateria, która ładuje się do pełna w 5 godzin i wystarcza na przejechanie 60-90 kilometrów, w zależności od obciążenia – masy rowerzysty i ukształtowania terenu. Wspomaganie obsługiwane jest z panelu umieszczonego na kierownicy i zgodnie z przepisami działa do osiągnięcia prędkości 25 km/h – po przekroczeniu tej wartości rowerzysta zdany jest na siłę własnych mięśni. Baterię można oczywiście w łatwy sposób zdemontować z bagażnika, odchudzając znacząco rower, co pozwala na użytkowanie niemal tak samo jak każdy inny rower tego typu pozbawiony silnika. E-Maxim 1.5.3 dostępny jest w jednym, dość uniwersalnym rozmiarze ramy - 18 cali. Ciekawa propozycja dla mężczyzn poszukujących wygodnego roweru miejskiego, który umożliwia pokonywanie długich dystansów także tym nieco słabszym rowerzystom.

MAXIM E-MAXIM 1.5.3

W ofercie marki znajdziemy również propozycję dla Pań – Maxim E-Maxim 1.6.7 oferowany w cenie 4199 zł i dwóch wariantach kolorystycznych to typowy rower miejski dla kobiet poszukujących funkcjonalnego środka transportu. Oparty na aluminiowej ramie o typowo damskiej geometrii i dużych kołach w rozmiarze 28 cali jest przede wszystkim bardzo wygodny – przedni amortyzator SR Suntour, kierownica typu jaskółka, ergonomiczne chwyty, regulowany wspornik kierownicy i komfortowe siodło osadzone na amortyzowanej sztycy umożliwiają zajęcie na rowerze dogodnej pozycji, sprzyjającej pokonywaniu nawet nieco dłuższych dystansów. Walory użytkowe roweru podnosi zestaw elektrycznego oświetlenia oraz duży kosz zamontowany na kierownicy, umożliwiający przewożenie np. zakupów czy damskiej torebki. Pojazd nadaje się więc idealnie do codziennych dojazdów do pracy, w czym wydatnie pomóc może zamontowany w przedniej piaście silnik elektryczny, taki sam, jak w opisywanym powyżej rowerze męskim. Sterowany z panelu osadzonego na kierownicy wspomaga pedałowanie do prędkości 25 km/h, a pojemna bateria umożliwia 60 do 90 km takiej jazdy – czas jej pracy zależy od obciążeń, jakim poddawany jest rower.

E-Maxim 1.6.7 jest bardzo uniwersalnym jednośladem – specjalnie z myślą o kobietach zastosowano w nim napęd w postaci 7-mio biegowej piasty Shimano Nexus, która w połączeniu z silnikiem pomoże pokonać strome miejskie wzniesienia lub przezwyciężyć opory powietrza podczas jazdy pod wiatr. Dodatkowym walorem są stosunkowo szerokie opony (40mm), dzięki którym rower poradzi sobie na utwardzonych drogach szutrowych – możliwe, a wręcz wskazane są więc weekendowe wypady poza miasto! Bardzo ciekawa propozycja dla cyklistek traktujących rower jako podstawowy, wszędobylski środek transportu, w tym także tych, którym słabsza kondycja fizyczna lub przebyte kontuzje i urazy uniemożliwiały dotychczas pokonywanie dłuższych dystansów.

MAXIM E-MAXIM 1.6.7

Rowery elektryczne Medano

Oferta rowerów elektrycznych Medano obejmuje 4 modele – my przyjrzymy się bliżej dwóm najciekawszym – miejskiej damce w przystępnej cenie oraz perełce w gronie elektryków – modelowi napędzanemu innowacyjnym system elektrycznym STEPS produkcji Shimano.

Damski rower elektryczny Medano Battery 28 oferowany jest w dwóch wariantach wyposażeniowych – my polecamy wyposażony w piastę Shimano Nexus o 7-miu przełożeniach i wyświetlaczem LCD w cenie 4699 zł. Główną, widoczną gołym okiem zaletą tego modelu jest ukrycie baterii wewnątrz ramy – rower nie tylko wygląda schludnie, ale także cechuje się korzystnym rozkładem masy oraz posiada pusty bagażnik tylny, co znacznie zwiększa możliwości przewożenia bagażu w typowo miejskich warunkach! Wielki plus dla producenta!

Miejska charakterystyka roweru wynika nie tylko z samej geometrii ramy (uniwersalny rozmiar 18 cali), która jest dość krótka i wymusza mocno wyprostowaną sylwetkę rowerzystki. Medano Battery nie jest wyposażony w amortyzatory – sztywny, przedni widelec wykonany jest co prawda ze stali, dzięki czemu pochłania drobne nierówności, ale już poza miastem, w bardziej pofałdowanym terenie, jazda może być nieco męcząca. Próżno szukać tu także amortyzowanej sztycy – rower jest więc twardy, przystosowany do użytkowania w warunkach asfaltowych. Zabiegi te były jednakże celowe – dzięki braku amortyzacji rower jest lekki – 20 kg to w kategorii rowerów elektrycznych wynik bardzo, bardzo korzystny, co oczywiście jest pozytywnie odczuwalne podczas jazdy. Rower nawet bez wspomagania toczy się bardzo lekko – głównie dzięki dużym kołom w rozmiarze 28 cali oraz wysokiej jakości oponom Kenda, ale także dzięki niskiej masie całkowitej. Komfort podróżowania podnosi regulowany wspornik kierownicy oraz wysokiej jakości, typowo damskie siodełko Selle Royal Freedom.

Medano Battery to jednoślad idealny dla każdej rowerzystki, bez względu na jej przygotowanie fizyczne. Wyposażony w 7-mio biegową piastę Shimano Nexus jest wystarczająco elastyczny, aby poradzić sobie z pokonywaniem niewielkich wzniesień czy jazdą pod wiatr. Gdy zaczyna brakować sił, lub zachodzi konieczność przewiezienia większego bagażu lub podpięcia przyczepki do przewożenia dzieci – z pomocą przychodzi silnik. Klasyczna, umieszczona w przedniej piaście konstrukcja o mocy 250W wspomaga pedałowanie do osiągnięcia prędkości 25 km/h. Napęd obsługiwany jest panelem zamontowanym na kierownicy i oferuje kilka trybów wspomagania. W zależności od warunków obciążeniowych przy baterii naładowanej do pełna długość wycieczki wspomaganej silnikiem może wynieść aż 100 km, jest to więc bardzo dobry wynik! Pozostałe komponenty – elektryczne oświetlenie produkcji AXA i pełne błotniki SKS Esa Vario - nie odstają jakością od reszty, czyniąc rower wysokiej jakości konstrukcją do sprawnego przemieszczania się po miejskiej dżungli.

MEDANO E-BIKE STEPS

Swoistą wisienką na torcie w ofercie rowerów elektrycznych Maxim i Medano jest rower Medano E-Bike STEPS 2016. Uwagę przykuwa cena – 7999 złotych to zdecydowanie więcej od pozostałych rowerów ze wspomaganiem. Wartość ta ma jednak swoje uzasadnienie – sercem roweru jest zaprezentowany w 2013 roku silnik elektryczny Shimano STEPS, ukryty w okolicy supportu! Nietypowa konstrukcja wymaga specjalnie zaprojektowanej dla tego rozwiązania ramy, nie jest więc ona powszechnie stosowana. Duży plus dla polskiego producenta za wypuszczenie na rynek roweru elektrycznego z najwyższej półki, który jakością konkurować może z najlepszymi konstrukcjami powstającymi w Europie Zachodniej. System STEPS, droższy od tradycyjnych silników montowanych w przedniej lub tylnej piaście, radzi sobie z powierzoną mu pracą wyraźnie lepiej od konkurentów – pracuje cicho, płynnie, oferując 3 tryby wspomagania.

Przełączanie między nimi zachodzi niemal bezszelestnie i nieodczuwalnie dla rowerzysty. W połączeniu z wydajną, zamontowaną na bagażniku baterią system STEPS może wspomagać rowerzystę nawet na dystansie 125 km, oczywiście przy założeniu korzystania głównie z najsłabszego trybu, co mimo wszystko jest najlepszym wynikiem w całej grupie rowerów elektrycznych. Silnik jest także bardzo mocny – producent dopuszcza maksymalne obciążenie roweru masą 135 kg, ale w wielu testach wartość ta była przekraczana, a system nie tracił na wydajności – wielki plus dla producenta, marki Shimano, która nie wypuszcza na rynek produktów niedopracowanych, czego system STEPS jest oczywiście potwierdzeniem.

Pozostałe komponenty roweru Medano E-Bike STEPS również stoją na wysokim poziomie – przedni amortyzator Suntour NEX z możliwością zablokowania skoku, amortyzowana sztyca, hydrauliczne hamulce Shimano, napęd oparty na 8-mio rzędowej kasecie, tylnej przerzutce Shimano Deore i manetkach Shimano Altus, mocne, dwuścienne obręcze Ryde w rozmiarze 28 cali oraz zestaw wysokiej jakości elektrycznego oświetlenia marek Basta i Hermans czynią ofertę wyjątkowo kompletną. Wysoka cena jest w pełni uzasadniona – rower nie ma słabych punktów, ma bardzo uniwersalne zastosowanie – zarówno miejskie jak i szutrowe, a komponenty z wysokiej półki są gwarancją długiego i bezawaryjnego użytkowania. Zdecydowanie polecamy, głównie miłośnikom nowoczesnych technologii – w rowerze Medano E-Bike STEPS zdecydowanie ich nie brakuje!

Oferta rowerów elektrycznych firm Maxim i Medano wyróżnia się przede wszystkim spójnością kompozycji – poszczególne modele zbudowane są w przemyślany sposób, nie mają wyraźnie słabych punktów, a zakrojone na szeroką skalę testy poszczególnych rozwiązań przed wprowadzeniem ich na rynek są gwarancją bezawaryjnego użytkowania. Godny konkurent i ciekawa alternatywa dla produktów konkurenta z Wrocławia – firmy EcoBike, której szeroka oferta rowerów elektrycznych przyczyniła się do wzrostu popularności tego środka transportu w naszym kraju w ostatnich latach. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój tego segmentu jako bardzo przydatnego całej rowerowej społeczności!

Ocena
4.2 (głosów: 23)
Podziel się
Przeczytaj także
˄

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nagłówek

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij