Świąteczny prezent dla rowerzysty: lampki rowerowe, liczniki rowerowe, akcesoria rowerowe
Poradnik 11.12.2017 zaktualizowano 31.12.2020

Świąteczny prezent dla rowerzysty: lampki rowerowe, liczniki rowerowe, akcesoria rowerowe

Czas czytania: 7 minut
Liczba wyświetleń: 2511

Każdy, kto ma w domu zapalonego miłośnika rowerów doskonale wie, że zakupy rowerowe to ich ulubione zajęcie.

Nowiutki osprzęt z lepszej półki, serwis amortyzatorów przed sezonem, koszulka rowerowa z nowej kolekcji Botragera, kończąc na takich elementach jak zestaw środków do pielęgnacji roweru.

Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli rower stanowi część o ile nie całą oś ich życia. Pamiętać należy, że kolarstwo to nie tylko sport, to także styl bycia, za którym kryje się szereg cech charakteru, poglądów i zachowań. W związku z tym wiadome jest także, że robienie prezentów prawdziwemu bikerowi nie należy do zadań najłatwiejszych. Choć z pewnością docenią oni Twoje starania, może być Ci trudno sprostać ich oczekiwaniom. Niemniej, wybór rynkowych akcesoriów rowerowych jest na tyle szeroki, że nawet drobnostka wybrana z tego asortymentu sprawdzi się doskonale i będzie stanowić najbardziej kreatywny i emocjonalnie naładowany podarunek.

Decydując się na rowerowy prezent, odpuść zakup elementów osprzętu. Jeżeli osoba, którą chcesz obdarować, nie sprecyzowała dokładnie czego potrzebuje, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zakup będzie zupełnie nietrafiony. W tym wypadku o wiele lepiej sprawdzi się bon podarunkowy do wykorzystania na zakupy, które biker zaplanuje sam.

Akcesoria rowerowe - must have!

W przypadku prezentów rowerowych istnieje szereg elementów, które sprawdzą się doskonale jako prezent świąteczny. Są to przede wszystkim akcesoria - liczniki rowerowe, lampki rowerowe, akcesoria doposażenia - bagażniki, sakwy, błotniki, kończąc na odzieży sportowej.

Odzież rowerowa - bokserki z wkładką, spodenki, koszulki i... skarpetki

Żaden kolarz lub miłośnik górskich tras nie pogardzi dodatkowym kompletem odzieży rowerowej, którą zabierze ze sobą na dłuższy wypad. Jednak, o ile koszulkę dobierzemy raczej bez problemu pod względem standardowych wymiarów, spodenki kolarskie lub bokserki z wkładką amortyzującą to wyższa szkoła jazdy. Idea spodenek na rower z wprawioną wkładką ma na celu zapewnienie wysokiego komfortu jazdy podczas treningu wytrzymałościowego, kiedy podczas interwałów ćwiczona jest kondycja i wydolność, gdzie większość czasu biker spędza na siodełku. Niemniej, dobrze dopasowana odzież ze wspomnianą wkładką powinna idealnie przylegać do ciała. Przesuwająca się wkładka może spowodować bolesne otarcia, a to średni prezent na święta.

BOKSERKI ROWEROWE CRAFT ACTIVE COMFORTBOKSERKI ROWEROWE ODLO CERAMICOOL SEAMLESS

Spodenki rowerowe to nadal dobry pomysł, pod warunkiem, że dobrze przemyślimy ich zakup. Przy ich wyborze koniecznie zwróć uwagę na szerokość i elastyczność pasa i nogawek oraz na wielkość wkładki.

Alternatywą, która będzie stanowiła doskonały dodatek do prezentu świątecznego, będą rowerowe skarpetki. W zależności od tego, którą dyscyplinę kolarstwa uprawia osoba, dla której planujemy prezent, wybierz skarpetki wykorzystujące charakterystyczny motyw oraz dopasuj ich długość (w przypadku kolarzy szosowych o wiele lepsze będą wyższe skarpetki, dobrze przylegające do ciała, ale nie ciasne!)

SKARPETY KOMPRESYJNE CRAFT COMPRESSION SOCKSKARPETY KOMPRESYJNE CRAFT COMPRESSION SOCK

Jako element stroju rowerowego w odniesieniu do skarpetek, zawsze można wybrać czapkę kolarską pod kask, która chroni skórę głowy przed otarciem, lub stanowi całkiem elegancki element stylizacji rowerowej (oczywiści wszystko zależy od tego, jaki charakter jazdy jest preferowany- szosowe treningi kolarskie, miejskie wyścigi, górskie zjazdy, itd.). Poza czapką również dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju bandany i kominy, które poza funkcją ochrony przed chłodem czy pyłem stanowią ciekawy element estetyki stroju rowerowego.

CZAPKA POD KASK PEARL IZUMI TRANSFERCHUSTA BUFF HIGH UV PROTECTION HELIX OCEAN BLUE

Elektronika rowerowa - trochę gadżetów całkiem funkcjonalnych

Nie każdy gadżet jest zbędny! Przypomnijmy, podczas 11 etapu Tour de France w 2015 roku, przy zjeździe z przełęczy Tourmalet-2115 m n.p.m., Michał Kwiatkowski osiągnął prędkość 102 km/h, podczas gdy jego kolega z zespołu- Mark Cavendish był niewiele wolniejszy- zaledwie 101km/h.

Elektronika rowerowa to nie tylko efektowny gadżet, to także element wyposażenia, który pozwala na stałe podnoszenie umiejętności kolarskich. W zależności od modelu liczniki rowerowe pozwalają na weryfikację nie tylko średniej i maksymalnej prędkości, ale modele zsynchronizowane z pulsometrem, prezentują wyniki o wiele dokładniejsze, które w trakcie jazdy mogą informować kolarza o stanie jego organizmu i odpowiedniej reakcji (zwłaszcza w przypadku interwałów oraz treningu tlenowego i beztlenowego).

Na rynku rowerowym dostępnych jest wiele liczników rowerowych, które różnią się między sobą przede wszystkim zakresem pozyskiwanych danych, jak i sposobem łączenia urządzenia. Dla wielu licznik rowerowy i elektroniczny panel wyświetlający dane podczas jazdy jest swoistym motywatorem, paliwem do dalszego treningu. Ponadto, dla osób, które jeżdżą często, jednak nie monitorują pokonywanego dystansu, może to być wskazówka do wykonania serwisu i przeglądu osprzętu.

LICZNIK ROWEROWY SIGMA BC 16.16 STS CADLICZNIK ROWEROWY BONTRAGER TRIP 100

Pobieranie danych na takim liczniku może być przeprowadzane w sposób analogowy spotykany już teraz w przypadku rowerów stacjonarnych, przewodowy lub bezprzewodowy.

Więcej na temat liczników rowerowych znajdziesz w artykule - Zakup i montaż licznika rowerowego.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz zarówno liczniki rowerowe przewodowe, jak i bezprzewodowe pochodzące z ofert takich producentów jak Bontrager, Kellys, KTM i Sigma.

Liczniki rowerowe Sigma charakteryzują się wysoką jakością wykonania, bez względu na model oraz ilość posiadanych funkcji, jego użytkowanie pozostaje zachowane w wysokim stopniu intuicyjności. Oferta producenta dopasowana jest do potrzeb nie tylko profesjonalnych zawodników, ale także amatorów kolarstwa i sportów rowerowych, którym zależy na monitorowaniu, weryfikacji i stałym podnoszeniu swoich umiejętności.

LICZNIK ROWEROWY SIGMA BC 14.12 ALTILICZNIK ROWEROWY SIGMA BASELINE 1200

Poza stałymi parametrami, jakimi są: dotychczasowy pokonany dystans, średnia i maksymalna prędkość, modele oferowane w naszym sklepie posiadają funkcję mierzenia temperatury, pomiaru kadencji, integrację z pulsomierzem, oraz dokładny zapis przebiegu trasy pod względem zmieniających się warunków - długości i stopnia nachylenia trasy, zmieniającej się prędkości oraz tętna w trakcie pokonywania kolejnych odcinków. Licznik posiada automatyczny system start/ stop, który został wyposażony w sensor ruchu. Sprzęt został wyposażony także w inteligentny system łączenia, dzięki któremu wystarczy zamontować już raz skonfigurowane ze sobą elementy urządzenia.

Może trochę jaśniej - lampki rowerowe nie tylko na choince

Lampki rowerowe to trzeci, zaraz po odzieży i licznikach rowerowych, najczęściej wybierany prezent dla zapalonego kolarza. Warto na wstępnie zaznaczyć, że kolarstwo nie jest sportem sezonowym i o ile warunki na drodze na to pozwalają, nierzadko na ulicach miast spotkamy miłośników szosówek, a leśna zima to idealne warunki dla wszystkich tych, którzy nie wyobrażają sobie weekendu bez porządnego przełaju. Dodatkowo warto mieć na uwadze fakt, że popołudniowe przejażdżki bardzo często kończymy, gdy całkowicie zajdzie słońce, dlatego dodatkowego oświetlenia w godzinach szczytu nigdy za mało.

LAMPKA ROWEROWA PRZEDNIA INFINI LAVA 500 10WLAMPKA ROWEROWA PRZEDNIA BONTRAGER ION 350 R

Wybierając lampki rowerowe, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim styl uprawianego kolarstwa. Bardzo mocne oświetlenie w przypadku kolarza szosowego, który wybiera raczej trasy asfaltowe i dobrze oświetlone, nie jest aż tak konieczne (a w niektórych przypadkach nawet niewskazane, z uwagi na możliwość oślepienia kierowcy nadjeżdżającego z naprzeciwka), co w przypadku osób, które wolą mniej uczęszczane i dziewicze krajobrazy, będzie miało dużo większe znaczenie.

Drugą kwestią jest oczywiście kwestia budżetu. Z naszej perspektywy, jeśli oświetlenie ma być przede wszystkim funkcjonalne, a niekoniecznie upominkowe, lepiej wybrać jedno dobre światło przednie lub tylne, niż komplet niskiej jakości lampek, które mogą nie spełnić oczekiwań rowerzysty.

W naszej ofercie znajdziesz zarówno pojedyncze lampki rowerowe, jak i zestawy oświetleniowe w atrakcyjnych cenach, których nie znajdziesz w popularnych sieciach sportowych.

ZESTAW LAMPEK PRZÓD|TYŁ LEZYNE LED KTV DRIVEZESTAW LAMPEK ROWEROWYCH BONTRAGER ION 35

Lampki rowerowe - jak je wybrać?

Dokonując zakupu oświetlenia rowerowego, zwracamy uwagę nie tylko na cenę, choć ona w dużej mierze warunkuje pozostałe parametry, ale także materiał, z jakiego została wykonana, jej zasilanie, skuteczność świetlną (moc), zasięg, tryby pracy oraz (o czym często zapinamy) zgodność tych parametrów z obowiązującym prawem Kodeksu drogowego.

Według Kodeksu drogowego, podczas jazdy po zmroku każdy rower powinien posiadać jedno światło pozycyjne przednie barwy białej lub żółtej, czerwone światło pozycyjne tylne, oraz odblask tylny czerwony w kształcie innym niż trójkąt. Warto podkreślić, że przy dobrej przejrzystości na drodze, oświetlenie rowerowe powinno być widoczne z odległości około 150m - to minimalna odległość, która podczas kierowania pojazdem przy regulaminowej prędkości jest w stanie zapewnić odpowiedni czas reakcji. Ponadto, światło rowerowe nie powinno być umieszczone wyżej niż na wysokości 150cm od powierzchni jezdni, aby nie oślepiać nadjeżdżających z przeciwka.

ZESTAW LAMPEK ROWEROWYCH KELLYS IO SETLAMPKA ROWEROWA PRZEDNIA I TYLNA BONTRAGER ION 100 R|FLARE R CITY

Aby oświetlenie rowerowe było widoczne, jego skuteczność świetlna nie powinna być niższa niż 80 lumenów. Obecnie standardem w oświetleniu są lampki rowerowe LED, których moc może osiągnąć nawet 400 lumenów. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, moc zależy od charakteru jazdy rowerzysty.

W naszej ofercie znajdziesz lampki rowerowe cenionych na rynku producentów oświetlenia rowerowego i sprzętu kolarskiego - Bontrager, AXA, Lezyne czy Crazy Safety. Posiadamy szeroki wybór oświetlenia profesjonalnego, półprofesjonalnego i amatorskiego, w różnych przedziałach cenowych, który jest zgodny z przepisami ruchu drogowego, oraz zapewni skuteczną ochronę i bezpieczeństwo podczas nocnych eskapad. Różne tryby świecenia, wysoka skuteczność oraz nowoczesne systemy ładowania – to wszystko znajdziesz w ofercie BikeSalon.

Ocena
5.0 (głosów: 1)
Podziel się
Przeczytaj także
˄

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nagłówek

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij