Konwersja roweru tradycyjnego na elektryczny
- Blog w BikeSalon.pl
- Sprzęt
- Konwersja roweru tradycyjnego na elektryczny
Rower elektryczny to spore ułatwienie codziennych dojazdów i wycieczek za miasto.
Odpowiednie wsparcie podczas pedałowania pozwoli nam dotrzeć na miejsce bez plam na koszuli i zbytecznego zmęczenia. Dodatkowo, taki środek transportu jest bardzo ekonomiczny, wygodny, pozwala uniknąć korków i tłoku. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób marzy o rowerze elektrycznym i z każdym sezonem widok mnożących się e-bike'ów na ścieżkach nie powoduje zaskoczenia.
Jeżeli masz już tradycyjny jednoślad i nie chcesz wydawać dużej sumy na kolejny rower, lub po prostu nie masz na niego miejsca - przedstawiamy proste rozwiązanie - konwersja Twojego pojazdu na elektryczny. Zestaw składający się z silnika, baterii oraz wyświetlacza sprawi, że Twój ulubiony rower będzie przewoził Cię bez konieczności wysiłku, a gdy tylko zechcesz pojeździć dla sportu możesz wyłączyć wspomaganie.
Jaki wybrać rodzaj napędu?
Przednia piasta, tylna piasta czy napęd centralny? To pytanie powinniśmy zadać sobie na sam początek rozmyślań nad montażem napędu do naszego jednośladu. Spieszymy z wytłumaczeniem, które rozwiązanie jest najlepsze.
-
Silnik w przedniej piaście pozwoli użytkownikowi czuć się, jakby ciągnął go za sobą samochód w kuligu. Napęd z przodu to rozwiązanie zdecydowanie najtańsze, jednak nadające się do niewielu zastosowań - sprawdzi się głównie w rowerach miejskich, przy poruszaniu się po prostych drogach, w ładną pogodę. Na podjazdach potrzeba użyć znacznie więcej siły, niż przy innych typach napędu, należy również uważać, by nie wpaść w niebezpieczny poślizg, czy podczas pedałowania przy pokonywaniu wąskich ścieżek i zakrętów.
-
Silnik w tylnej piaście to najczęściej stosowane rozwiązanie. Sprawdzi się zarówno na bezdrożach, podczas górskich przejażdżek, jak i w mieście, niezależnie od panującej pogody. Taki napęd zawsze jest porównywany do uczucia „wiatru w plecy”. Silnik z tyłu wraz z baterią na ramie zapewnia optymalne rozłożenie środka ciężkości. Dodatkowo, napęd na tył jest złotym środkiem pod względem cenowym, a do wyboru istnieje wiele mocy.
-
Centralny napęd jest zarazem najdroższy, jak i najlepszy. Takie rozwiązanie oferuje nam najlepsze zachowanie środka ciężkości pojazdu, a także osiągi. Dzięki integracji silnika z korbą moc przenoszona jest bezpośrednio na łańcuch, więc jej straty są na najniższym poziomie. Napęd centralny sprawdzi się w praktycznie każdym jednośladzie, pozwoli na swobodne przemierzanie gór i bezdroży.
Jak wybrać baterię?
Gdy wiemy, jaki rodzaj montażu silnika nas interesuje, możemy zastanowić się nad wyborem akumulatora do naszej maszyny. Istnieją baterie mocowane na bagażniku lub ramie, drugie z nich z pewnością pomagają zachować lepszy środek ciężkości. Pojemność to sprawa zupełnie indywidualna, wraz z jej wzrostem rośnie zasięg, jaki możemy pokonać na jednym ładowaniu, a także jej cena. Należy jednak pamiętać, że parametry akumulatora muszą być zgodne z silnikiem, warto doradzić się profesjonalisty.
System obsługi
Do wyboru mamy LED lub LCD. LED to bardzo prosty, intuicyjny system, zazwyczaj wyposażony w zaledwie trzy przyciski - włączenia/wyłączenia, góra i dół. Za pomocą takiego wyświetlacza możemy ustawić i sprawdzić poziom wspomagania oraz sprawdzić stan naładowania akumulatora. Systemu oparte na wyświetlaczach LCD są już bardziej skomplikowane i często wyposażone w całe mnóstwo funkcji wyświetlania. Najczęściej widzimy na nich naszą prędkość, poziom wspomagania i naładowania baterii, możemy się jednak spotkać również z funkcją liczenia pokonanego dystansu, trybem jazdy i wieloma innymi, które zastępują nam standardowy licznik rowerowy.
Chcesz przerobić swój rower na elektryczny? Zapraszamy do naszego serwisu rowerowego w Warszawie! Nasi wyspecjalizowani serwisanci mają za sobą już niejeden taki zabieg. Pomożemy Ci w wyborze odpowiednich komponentów napędu oraz zamontujemy je na Twoim rowerze.
Przeczytaj także
-
Co daje nam jazda na rowerze elektrycznym? Dowiedz się już teraz!
-
Najczęściej zadawane pytania - rowery elektryczne
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o rowery elektryczne znajdziesz w tym artykule!